„Více rodičů se vyjádřilo proti, abychom mohli ke změně provozovatele školní kuchyně a jídelny přistoupit, potřebovali bychom souhlas alespoň dvou třetin. Je to škoda, vybavení kuchyně je již staré, navíc systém, kde je žák považován za hosta, je zajímavý. Přání rodičů ale každopádně respektujeme, takže zatím zůstáváme u starého systému," sdělil ředitel Základní školy Sluneční Hynek Pálka.

Firma Scolarest, která se do konce loňského roku jmenovala Eurest, podniká v gastronomii dvacet let. Kromě dalších zařízení zajišťuje stravování ve 140 školách v celé republice. Jídelny má v pronájmu, od škol převzala jejich zaměstnance. Na rozdíl od klasických školních jídelen hlásá firma poněkud jinou filozofii: „Proměníme vaši jídelnu ve školní restauraci, kde bude dětem nejen chutnat, ale kde se jim bude opravdu líbit. Každého žáka bez ohledu na věk bereme jako hosta, ke kterému se chováme stejně slušně jako k hostovi dospělému," uvádí na svých webových stránkách firma Scolarest.

Firma je zapsaná v rejstříku školských zařízení, takže na stravování žáků pobírá státní dotace. Zástupci firmy navštívili šumperskou radnici již a představili jí svou nabídku služeb. Vedení radnice pak materiály zaslalo základním a mateřských školám, jichž je zřizovatelem. Drtivá většina ředitelů základních škol ale nechtěla o změnách systému stravování ani slyšet. Shodli se, že není třeba měnit něco, co dobře funguje. Pouze na základní škole Sluneční o nabídce uvažovali.

„Podle mého názoru to byla šance na změnu k lepšímu, ale i když firma Scolarest provoz naší jídelny nepřevezme, pozitivní změna k lepšímu přece jen nastala. Naše kuchyň začala na výběr nabízet ze dvou jídel, což prý dříve z různých důvodů nešlo," zmínil Hynek Pálka.

Firma Scolarest již ale v Šumperku na jedné ze škol působí, od 1. září převzala kuchyň a jídelnu na Střední odborné škole a učilišti v ulici Generála krátkého. Podle ředitele školy Dušana Prachaře jsou se změnou provozovatele spokojeni. „Mám zatím jen pozitivní reakce, žáci si mohou vybrat ze tří jídel, která jsou vystavena a nemusí nic přihlašovat předem. Ceny obědů přitom zůstaly stejné. Firma také vybavila jídelnu novým nábytkem. Pro nás ale bylo nejdůležitější, že převzala naše zaměstnance, na které jsme my velmi těžce v rozpočtu hledali prostředky," uvedl Dušan Prachař.

Firma Scolarest se letos na jaře o stravování ucházela také například v základních školách v Rapotíně, Sobotíně a Petrově nad Desnou. Protestující rodiče ale sepsali petici, takže vedení obcí gastronomickou firmu odmítlo.