Jesenické gymnázium bude už potřetí v řadě reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy, které se letos koná v Curychu. Ovšem s malou změnou. Vítězné družstvo předešlých dvou ročníků s názvem Yesteam Jeseník skončilo na druhém místě. Šampiony soutěže a obhajitele titulu porazili jejich mladší kolegové. Z vítězství se radovali Wormíci, sekundáni z nižšího gymnázia, kteří bojovali v barvách střediska volného času Duha.

Jesenická Kaple praskala od rána ve švech. Třináct týmů dětí z celé republiky od jedenácti do šestnácti let si zde změřilo síly při soutěži, která před deseti lety vznikla v USA a před třemi lety ji Asociace českých debrujárů přivezla k nám. Letošním celosvětovým tématem jsou klimatické podmínky. Studenti se museli vžít do role ekologů. O body bojovali při prezentaci projektů, dokazovali týmovou spolupráci, soutěžili o nejlepší design legorobota.

Nejurputnější boj se ale odehrával na speciálních stolech. Studenti s vlastnoručně sestavenými roboty z lega řízenými vlastními počítačovými programy museli během dvouapůlminutového limitu zvládnout co nejvíce z osmnácti úkolů. Roboti spouštěli bouři, zvedali protipovodňové hráze, odváželi částečky oxidu uhličitého do podzemní laboratoře a vykonávali další úkoly. To, co pro laika vypadalo jako hra, byl ve skutečnosti těžký oříšek. Stačilo postavit robota o milimetr vedle, a úkol skončil nezdarem. „Vede se nám velmi špatně. Ve škole jsme měli i dvě stě bodů a tady jen pětatřicet. Hráči jsou nervózní a ve snaze napravit skóre dělají další chyby,“ posteskla si po nezdařených pokusech Pavlína Horáčková, která koučovala tým ze Zábřehu.

Hlavní pozornost všech se soustředila k šampionům. Porotu i ostatní týmy si však už od počátku získali jejich mladší kolegové. Wormíci získali prvenství mezi nováčky soutěže, za design robota, v hlavní robot game. Jen při prezentaci skončili třetí. Celkový primát jim tak nemohl uniknout. „Já tomu ještě nemůžu uvěřit. Byli skvělí,“ zhodnotil výkon svých svěřenců Roman Chasák. Závodníci křičeli štěstím. „Jsme nadšení,“ radovala se Alex Zemanová. „Ze začátku jsem si myslel, že vyhraje Yesteam. Jsou zkušenější. Já jsem byl navíc tři týdny nemocný a příprava programu stála. Pak jsme vše museli dohánět, ale nebýt našich profesorů, nevím, jestli bychom zvítězili,“ přiznal hlavní programátor Wormíků Adam Keppert.