Velkým magnetem třídenní přehlídky je tradičně vodní plocha umístěná v pavilonu A, kde zakotvily plachetnice, ponorky a další bojová plavidla, které modeláři prohánějí po hladině. Nechybějí námořní bitvy doprovázené světelnými a kouřovými efekty.

„Ta ponorka, nebo co to je, ho úplně okouzlila. Rukávy můžu ždímat,“ usmívala se maminka tříletého chlapce, když spolu s dalšími diváky sledovali plavbu zmenšeniny armádního stroje.

Depozitář ČD Muzea v Olomouci otevřel letos poprvé své brány, 18. března 2023
Fronty v olomouckém muzeu železnice, unikáty lákaly

V části věnované leteckému modelářství mohou fandové letadel obdivovat vznášedla všech možných kategorií. Také se zaposlouchat do rachotu jejich motoru. Burácí to i v expozici zmenšenin vojenské techniky, kde vystavovatelé předvádějí kousky s tanky na dálkové ovládání.

V hlavním pavilonu jsou také k vidění hračky, stavebnice nebo unikátní kolekce panenek v kočárcích a novorozeneckých postýlkách. Některá "mimina" vypadají jako živá.

Pozoruhodná je expozice 3D tisku RC modelů letadel a příslušenství pro modeláře, jež je letos rozšířena o 3D tištěná pohyblivá zvířátka. Na své si přijdou fanoušci autodráh. Ti si mohou na závodních tratích vyzkoušet rychlost plastových modelů.

Košt vína. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na For Model, Tvořivou Olomouc, volbu Miss i ples opic

Velkou pozornost v pavilonu A poutá téměř třímetrový model francouzské plachetnice Le Fleuron s 64 děly. Jeho stavba zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů Olomouc přes dva roky. Zkušený modelář se na výstavě pyšní i dalšími svými modely starých plachetnic, všechny o délce kolem dvou a půl metru.

Unikátní plachetnici stavěl Josef Šebesta dva roky.  K vidění bude na výstavě For Model v Olomouci
Unikátní třímetrová plachetnice na For Model. Kanony střílí, kajuty svítí

Pavilon E zase nabízí zážitky příznivcům železnice.

„Není to Kosíř na tom kopečku? A ten tunel. Nádhera!“ oceňovali návštěvníci titěrnou modelářskou práci provedenou do absolutních detailů. Kolem rozměrných modelů bylo v tu chvíli plno a lidé si nadšeně fotili a točili projíždějící vlakové soupravy.

For Model 2023 potrvá do neděle 19. března. V sobotu je výstava otevřená do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.