„Pracuji ve zdravotnictví, a tak dobře vím, jak jsou krev a plazma v krizových situacích potřebné. Proto patřím společně s dalšími hráči z týmu Dietos mezi pravidelné dárce. Nedávno nás napadlo, že bychom do darování zapojili také naše spoluhráče a kamarády. Transfúzní služba to jednoznačně uvítala, a tak jsme přišli," vypráví hráč amerického fotbalu Jan Šmíd, jak se zrodil nápad přivést k darování další sportovce.

Klub TJ Šumperk Dietos byl založen v roce 2006 partou nadšenců a fanoušků pro americký fotbal, přičemž za důležitý považuje hlavně zápal pro hru, disciplínu, bojovnost a absenci zbytečného strachu. Ten není dle Jana Šmída třeba mít ani z darování. „Vpich samozřejmě drobně zabolí, ale to je otázka pár vteřin a zdejší personál ve mě vždy vyvolá dobrou náladu, takže nějaký strach jde bokem. Důležité je vědět, proč člověk krev daruje. Nikdy nevíte, kdy budete krev potřebovat vy, nebo někdo z vašich blízkých," vzkazuje s úsměvem všem váhajícím Jan Šmíd.

Každý dárce krve a plazmy na Transfúzní službě má nárok na celou řadu výhod. Kromě studijního a pracovního volna s náhradou mzdy dárce získá proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení či odpočet ze základu daně z příjmu, a to za každý odběr 2000 Kč.

Pokud se také chcete zapojit do darování krve či plazmy, stačí se objednat telefonicky na čísle 724 612 674 nebo emailem na adrese evidence.spk@tsl.agel.cz. Bezpříspěvkovým dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na Transfúzní službě v Šumperku.