Sérii sněžných opusů vytesaly v pondělí z několika hromad sněhu od pošty až po divadlo studentky druhého ročníku oboru průmyslový design na místní průmyslovce.

Do díla se pustili i jejich učitelé Roman Lipavský a Radek Orel. Ti stvořili u lékárny ležícího dinosaura; z druhé strany hromady mu dělá protějšek žralok chystající se sežrat králíka.

„Tradice sněžných soch je dlouhá, sněhuláci se stavěli odnepaměti. My jsme se sem vydali v dopoledním bloku hodin výtvarné přípravy, asi z toho vytvoříme každoroční tradici, pokud bude sněhu dost. Ještě by se daly plastiky barevně dotvořit, ale než bychom se sem odpoledne po vyučování vrátili, budou už sochy možná pošlapané,“ řekl Roman Lipavský.

U divadla trůní sněžný klavír i se sedátkem, o kus dál se ze sněhu noří hlava psa, u pošty čeká na kolemjdoucí sněhová lavička s hadem v pozadí. Největší úspěch má u lidí myš na kupě ementálu.

„Zdálo se nám to jako dobrý nápad, protože hromadu sněhu jsme mohli dobře využít a nebylo moc odpadu,“ řekl studentka Silvie Kárská.

Učitelé se do centra chtějí ještě vrátit se studenty třetího ročníku. Volného sněhu je v hromadách dost, jenom jeho kvalita je hodně špatná. „V kupě jsou vrstvy různé kvality včetně hrubého firnu, sníh není kompaktní a pilou se v něm moc řezat nedá,“ řekl učitel Radek Orel.