Pořadatelé i počasí připravili závodníkům náročnou trať. Zatímco v jiných letech táhly čtveřice běžců saně po dlažbě, letos se brodily mokrým sněhem.

Na start se postavili Piráti z Karibiku, k vidění byl člun Costa Concordia, kterému velel kapitán Schettino. Asi nejvíce práce s přípravou masek si dala posádka, jejíž členové se přestrojili za Čtyři roční období. Na saních za sebou táhli značně odrostlé „mimino“. To se po cestě vydatně posilovalo mlékem z kojenecké lahve a pálenkou.

Týmem, který na závod čtyřspřeží přijel z největší dálky, byli Znojemští vokurci. Trať už druhým rokem absolvovali na zvláštním kříženci kola a lyží, takzvaném cyklyžónu. „Kolega je šikovný svářeč, za hodinu ho měl hotové,“ řekl musher znojemského týmu.

Pořadatelé závodu se loni nechali originálním vynálezem inspirovat a na letošek vyhlásili historicky první mistrovství světa v jízdě na cyklyžónu.

„Cyklyžón je zvláštní zařízení, jehož název je složený ze slov cyklo, lyže a demižon. Jestli to letos dobře dopadne, začneme jej vyrábět sériově. Domluvili jsme se, že ho budeme prodávat armádě, protože ta koupí každou blbinu,“ mystifikoval diváky moderátor akce Pavel Zubík.