Patnáct týmů na devíti stanovištích plnilo zábavné úkoly na motivy těch z kdysi populárních televizních Her bez hranic. Skupiny soutěžících byly mezinárodní, účastníky vybral náhodně počítač.
„Jde o to, aby se lidé co nejvíce propojili, dělali něco spolu, sdíleli zkušenosti,“ řekl předseda Místní akční skupiny (MAS) Šumperský venkov Radim Sršeň. Právě tato skupina letošní ročník konference pořádala.

Sdílení zkušeností a navazování partnerství pro budoucí spolupráci bylo ostatně hlavním smyslem celého čtyřdenního setkání, kterého se účastnily více než tři stovky zástupců místních akčních skupin, ministerstev a dalších spřízněných organizací z devatenácti zemí Evropy i mimo ni.
Součástí programu bylo společné zahájení s průvodem v ulicích Šumperku, prezentace místních gastronomických specialit, života na moravském venkově, odborné semináře i studijní cesty po celém Olomouckém kraji spojené s prezentací úspěšných projektů financovaných z fondů EU.
„Našim cílem bylo ukázat, že jsme země, která je v Evropské unii jedničkou z hlediska použití více fondů pro místní akční skupiny. Například na projektu, jako je obnova zámku Třemešek. Tamní sociální kavárna je jeden z mála unijních projektů financovaných ze všech fondů,“ popsal Radim Sršeň.
Výkopnutí předsednictví
Závěrečný večer se odehrál na zámku ve Velkých Losinách.
„Brali jsme ho jako vykopnutí českého předsednictví v Radě Evropské unie z hlediska rozvoje venkova,“ doplnil Radim Sršeň.
Místní akční skupiny jsou společenství složené ze subjektů, které zastupují socioekonomické zájmy v určité venkovské oblasti. Tvoří je obce, soukromí podnikatelé či neziskové organizace. Jejich cílem je rozvoj venkovského regionu, ve kterém působí, prostřednictvím finanční podpory z Evropské unie a z národních programů. Místní akční skupiny se podílí na obnově a rozvoji venkova s cílem zlepšit kvalitu života v něm.