Patnáct týmů na devíti stanovištích plnilo zábavné úkoly na motivy těch z kdysi populárních televizních Her bez hranic. Skupiny soutěžících byly mezinárodní, účastníky vybral náhodně počítač.

„Jde o to, aby se lidé co nejvíce propojili, dělali něco spolu, sdíleli zkušenosti,“ řekl předseda Místní akční skupiny (MAS) Šumperský venkov Radim Sršeň. Právě tato skupina letošní ročník konference pořádala.

Firma Dormer Pramet postaví ve svém areálu v Šumperku novou výrobní halu.
Šumperský Pramet čekají velké změny, do závodu investuje miliardu

Sdílení zkušeností a navazování partnerství pro budoucí spolupráci bylo ostatně hlavním smyslem celého čtyřdenního setkání, kterého se účastnily více než tři stovky zástupců místních akčních skupin, ministerstev a dalších spřízněných organizací z devatenácti zemí Evropy i mimo ni.

Součástí programu bylo společné zahájení s průvodem v ulicích Šumperku, prezentace místních gastronomických specialit, života na moravském venkově, odborné semináře i studijní cesty po celém Olomouckém kraji spojené s prezentací úspěšných projektů financovaných z fondů EU.

„Našim cílem bylo ukázat, že jsme země, která je v Evropské unii jedničkou z hlediska použití více fondů pro místní akční skupiny. Například na projektu, jako je obnova zámku Třemešek. Tamní sociální kavárna je jeden z mála unijních projektů financovaných ze všech fondů,“ popsal Radim Sršeň.

Výkopnutí předsednictví

Závěrečný večer se odehrál na zámku ve Velkých Losinách.

„Brali jsme ho jako vykopnutí českého předsednictví v Radě Evropské unie z hlediska rozvoje venkova,“ doplnil Radim Sršeň.

Místní akční skupiny jsou společenství složené ze subjektů, které zastupují socioekonomické zájmy v určité venkovské oblasti. Tvoří je obce, soukromí podnikatelé či neziskové organizace. Jejich cílem je rozvoj venkovského regionu, ve kterém působí, prostřednictvím finanční podpory z Evropské unie a z národních programů. Místní akční skupiny se podílí na obnově a rozvoji venkova s cílem zlepšit kvalitu života v něm.