Jeho kompletní rekonstrukce jde do finále, pod názvem Perk má otevřít na jaře 2023.

Budovu hotelu na rohu náměstí Svobody a ulice 17. listopadu obepíná více než rok lešení. Stavaři pracují na jeho rekonstrukci, která má zahájit novou éru hotelu.

Grand byl v Šumperku jedním z posledních skanzenů socialismu, proslulá byla v tomto směru například jeho jídelna.

Nová éra hotelu se začala psát před dvěma lety, kdy se šumperský rodák Ondřej Veselovský rozhodl investovat soukromé prostředky a objekt koupil od tehdejšího majitele.

„Původní úvaha byla přestavět jej na nebytové prostory na pronájem nebo na byty na prodej. Když si ale uvědomil historický odkaz hotelu i jeho potenciál, rozhodl se pro jeho rekonstrukci,“ odhalila manažerka hotelu Andrea Veselovská.

Restaurace, sauny a vyhlídka

Budoucí podoba hotelu se postupně rýsuje. Přízemí bude dominovat restaurační provoz. Jeho součástí bude otevřená kuchyně, hotel bude mít i vlastní pekárnu a cukrárnu.

„Tím hlavním, kam chceme lidi zvát, je restaurant Perk. Chceme ho komponovat jako samostatnou restauraci, nejen hotelovou, aby se lidé neostýchali jít se k nám najíst,“ poznamenala Andrea Veselovská.

Do prvního patra bude přesunuta recepce hotelu. Nacházet se zde bude také lobby a dva konferenční sály. Ve třech vyšších poschodích budou umístěny hotelové pokoje po dvou lůžkách s vlastní koupelnou.

V nejvyšším patře, které je částečně dostavěné, pak nadstandardní pokoje, atypické apartmány a saunový provoz.

„Kapacita saun bude kolem dvaceti lidí, takže budou určeny pro hotelové hosty. Rádi bychom ale nějakým způsobem tento prostor a zejména výhledy zpřístupnili i obyvatelům Šumperku,“ říká Andrea Veselovská na ochlazovací terase, odkud je působivý pohled na část města a hřeben Jeseníků včetně nejvyšší hory Praděd.

Nová etapa, nové jméno, originální design 

Hotel bude nově pojmenován Perk. Jedná se o slovní hříčku spojenou s názvem města, význam ale má i pro cizojazyčné hosty.

„Majitel chtěl začít novou etapu hotelu a trochu se i odlišit od dalších Grandů, kterých je po republice řada. Původní název je trochu zprofanovaný a má negativní konotace vázané s minulou dobou. Myslíme si, že název Perk vnese svěží vítr do vnímání hotelu a hlavně má potenciál oslovit zahraniční klientelu. Slovo perk v překladu znamená ozdobit, vyšperkovat,“ objasnila Andrea Veselovská.

Hotel bude vynikat i originálním designem. Jeho tvůrkyní je známá designerka Lucie Koldová.

„V hotelu se návštěvníci mohou těšit na atmosferickou restauraci v podmanivých tónech včetně zajímavých kompozic světel a nábytku na míru podle mých návrhů přímo pro hotel Perk,“ prozradila Lucie Koldová.

Začátkem října stavaři práce přerušili, aby se hotel mohl stát dějištěm Dnů architektury. Prostory si přišla prohlédnout řada lidí. Mnoho Šumperanů k němu totiž má silné pouto.

„Spousta lidí nám tu vzpomínala na své první lásky, kolik zábavy tu zažili. Chodilo se tu tančit, velmi to tu společensky žilo. I proto jsem velmi ráda, že se majitel rozhodl hotel zachovat a hotel bude dál plnit funkci společenského centra,“ věří Andrea Veselovská.

Funkcionalismus propojený s olomouckou firmou ASO

Hotel Grand patří vedle radnice a divadla k nejznámějším stavbám v Šumperku. Budova ve funkcionalistickém stylu byla dokončena v roce 1931. Charakteristická je zejména zaobleným aerodynamickým nárožím.

close Původní podoba hotelu Grand v Šumperku info Zdroj: Archiv města Šumperka zoom_in Původní podoba hotelu Grand v Šumperku Podle Kristiny Lipenské si největší pozornost zaslouží objev, že šumperský hotel Grand je zcela zapomenutým dílem architekta Bohumíra Čermáka. Ten patřil k předním osobnostem brněnské meziválečné architektury.

„Úzce spolupracoval s olomouckou firmou ASO, která provozovala dvě desítky obchodních domů v Čechách a na Moravě. Jeden z obchodních domů ASO byl otevřen o Vánocích roku 1931 právě v přízemí nového hotelu Grand v Šumperku. Olomoucká stavební firma Tomáše Šipky zajistila stavební práce a hotel byl zdárně dokončen během pouhých osmi měsíců,“ uvedla historička umění Vlastivědného muzea v Šumperku.

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti o rekonstrukci hotelu plánuje Vlastivědné muzeum v Šumperku na rok 2023 hotelu Grand věnovat výstavu, kterou doprovodí přednáška a podrobný článek ve sborníku Severní Morava.