V celodenním programu si přišli na své návštěvníci nejrůznějších zájmů i věkových kategorií.

„Děti se mohou povozit na dvou lanovkách, vyzkoušet si obratnost na lanovém žebříku a pohyblivé kládě nebo zkusit slack – line. Pro všechny je k dispozici prohlídka vybavení horské služby, představení práce našich kynologů, komentované ukázky technického zásahů a ošetřování zraněného,“ řekl horský záchranář z Jeseníků a hlavní organizátor Roman Fišnar.

Mimo Horské služby z České republiky se akce účastnili také horští záchranáři ze Slovenska, Polska a Itálie. V zámeckém skleníku mohli zájemci navštívit expozici o historii horské služby. Na akci měla svůj stánek i aplikace Záchranka s virtuální realitou a nácvikem resuscitace nebo tým projektu Bezpečně na kole.

Součástí bohatého doprovodného programu byl i workshop Pevnost poznání – chemická laboratoř na téma Chemie plynů, která zahrnovala pokusy s kapalným dusíkem, zapalování rukou či oblíbené sopky. K dispozici byly rovněž tvořivé aktivity jako malování na dřevo nebo výroba malých dárků. Součástí akce byl jarmark řemeslných výrobků a lokálních produktů.

Test kondice

Sportovci měli příležitost otestovat svou kondici na dvou trasách běhu Horské služby na Tři kameny o délce osm a patnáct kilometrů.

Delší trať svým profilem a délkou odpovídala fyzickým prověrkám horských záchranářů v Jeseníkách. Poprvé se letos také běžel závod malých dětí a jejich rodičů na sto metrů.

Večerní program zajistí hudební kapela Vlny, Portless (bývalé Support Lesbiens) a revival kapely Queen Queenways. Program zakončí DJ Řehůřek.

„Den s Horskou službou pořádáme už počtvrté v řadě. Stala se z toho fajn tradice, kterou každoročně navštíví několik tisíc lidí,“ poznamenal náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.