Tlak vody začal slábnout už od pondělního rána, odpoledne už netekla téměř vůbec. V úterý dopoledne začali vodaři situaci řešit.

„Příčinou havárie je pravděpodobně pokažené čerpadlo ve vrtu. Tím, jak v potrubí nebyl dostatečný pohyb, začala voda zřejmě v blízkosti hydrantů zamrzat. Vodaři teď měřením tlaku zjišťují, kde se vytvořily ledové špunty, a zároveň se pokusí vyměnit s pomocí jeřábu čerpadlo. Pokud se nepodaří zahříváním poruchu odstranit, nezbude asi, než vykopat nové vedení vodovodu,“ nastínil tu nejčernější variantu starosta Oskavy Radomil Brada (nez.).

V úterý odpoledne bude obec řešit náhradní zásobování vodou. Tradiční způsob pomocí přistavené cisterny nepřipadá v úvahu; voda by v ní hned zmrzla.

„Nejspíš umístíme na chodby panelových domů velké kanystry, v Mostkově požádáme obyvatele, aby si vzájemně vypomohli. Dost lidí tam má vlastní studnu, skutečně bez vody tam zůstalo asi padesát lidí. Já sám v Mostkově bydlím; připojil jsem včera náš dům na studnu v sousedním domě svých rodičů. Potrubí je zrezivělé, takže pít se ta voda nedá, ale na umytí a splachování záchodu je dobrá,“ řekl starosta.

Lidé z paneláků v centru obce chodí s kanystry ke známým a příbuzným, protože všude kolem v domech voda teče.

„Dokonce jsme vysekali díru v ledu na potoce před paneláky a nabíráme si vodu tam. Je to hodně nepříjemné. Dřez je plný špinavého nádobí, navíc tu zrovna mám na návštěvě dceru s desetiměsíční vnučkou. Jestli se to rychle nevyřeší, bude muset bohužel odjet. Vadí mi, že situaci začnou vodaři řešit až po telefonátech od lidí. Přece by měli sami zjistit, že někde nápadně poklesl tlak,“ řekl jeden z obyvatel paneláku František Pluskal.

V panelových domech je bez vody dvaatřicet rodin. Je mezi nimi i rodina Ludmily Vlčkové. „Pro vodu na pití chodím s kanystry do sousedního domu. Osprchovat se naštěstí mohu v práci, dělám v místní textilce. Nejhůř jsou na tom rodiny s malými dětmi. Sousedka raději odjela s dítětem k rodičům,“ řekla Ludmila Vlčková.

Starosta Oskavy má za sebou velmi rušný víkend. Ještě před havárií vodovodu řešil se správcem toku nahromaděný led v říčce Oskavě. Tlak ledu ohrožoval stabilitu několika mostů a navíc tím, jak stoupá hladina, se spodní voda dostala i do sklepa v domě na okraji obce. Ledový příkrov už od pátečního večera postupně rozbíjí bagr a nakládá kry na auto. U odbočky z hlavní silnice na Mostkov se led už téměř dotýkal konstrukce mostu a pod kulturním domem se nahromadil tak, že spodní voda zaplavila dokonce kotelnu. Znovu zprovoznit kotle se podařilo teprve tři hodiny před tím, než v kulturním domě začínal myslivecký ples.

V Mostkově se začaly problémy s vodou projevovat už v sobotu dopoledne, byť se současnou havárií zřejmě ještě nesouvisely. „Tři hodiny jsem se snažil zprovoznit hydrant v poli blízko silnice. Postupnými kroky se mi ho podařilo opatrně uvolnit, závadu jsem odstranil, ale v závěru na mě vytryskl gejzír vody a slil mě od hlavy k patě. Voda na mě okamžitě zamrzala, takže jsem rychle skočil do auta a uháněl domů do tepla,“ líčil jednu z epizod náročného víkendu starosta Radomil Brada.