František Merta pocházel z Prahy. Jeho strýcové se zapojili do protinacistického odboje. Od roku 1964 byl členem komunistické strany, v roce 1971 vstoupil do stranického aparátu v Šumperku. Zde záhy dostal na starost ekonomickou komisi.

V 70. letech také zodpovídal za výstavbu okresního sídla KSČ. Budova je dnes sídlem úřadu práce. Výstavba tehdy vyšla na devatenáct milionů korun.

„Zároveň se sekretariátem strany se také stavěl dům kultury a nedaleká škola. Z vedoucích míst proto byly tlaky, aby cena za stavbu pro komunistický aparát byla pokud možno nízká. To aby velkolepá stavba u lidí nevzbudila odpor. I tak šly fámy, říkalo se třeba, že je v přízemí bazén," vzpomínal v roce 2014 pro Šumperský deník.

V roce 1980 se František Merta stal okresním tajemníkem KSČ v Šumperku. Tento post zastával až do listopadu 1989.

Po sametové revoluci nové vedení komunistické strany navrhovalo jeho vyloučení. Dostal však pouze nejvyšší možnou důtku a v KSČ mohl setrvat. V roce 1996 neúspěšně kandidoval v senátních volbách.

Zastupitelem Šumperku byl František Merta dvacet let, od roku 1998 do roku 2018.

V roce 2002 KSČM v Šumperku pod jeho vedením těsně vyhrála volby, ve vedení města ale nezasedla. Dlouhodobě zastával post předsedy finančního výboru.