Golfové odpaliště s možným rozšířením na šestijamkové hřiště chystá obec Rapotín v prostoru bývalé tankové střelnice.

Roky se zde nacházel motokrosový areál. Kvůli stížnostem na hluk samospráva hledala pro lokalitu jiné využití. Zastupitelé rozhodli, že by plocha měla sloužit pro relaxaci. Její jádro má tvořit golf.

„Do obce se snažíme přivést turisty, chceme jim mít, co nabídnout. Nejen rozhlednu Bukovka, ale i další volnočasové aktivity,“ zdůvodnil záměr místostarosta Rapotína Bohuslav Hudec.

Vzácní obojživelníci

Proti záměru se postavila šumperská pobočka Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

„Biologický průzkum zjistil v této lokalitě biotop některých zvláště chráněných druhů živočichů, hlavně obojživelníků. Několik desetiletí byla na okraji hospodářského využití. Vznikaly tam tůně, rostly náletové dřeviny. V okolí se nacházejí pole či hospodářské lesy, proto je zde tato lokalita hodnotná,“ shrnul Slavomír Bušina z ČSOP Šumperk.

Nechceme žádné razantní zásahy, říká místostarosta

Místostarosta Hudec upozornil, že na někdejší střelnici po působení vojsk zůstala ekologická zátěž nebo skládky odpadu.

„V rámci procesu EIA jsme se ztotožnili s rozhodnutím krajského úřadu v Olomouci,“ konstatoval místostarosta Hudec.

Podle jeho slov bylo při tvorbě záměru snahou co nejméně zasahovat do druhové rozmanitosti oblasti. „

I samotný projekt počítá s tím, že tam řadu prvků zachováme. Také se snažíme se do krajiny přivést vodu. Ve spodní části této oblasti se navíc nachází biokoridor. Do krajiny nemůžeme dělat razantní zásahy a ani to nechceme,“ dodal Hudec.

Architekt projekt hájí

Architekt golfového hřiště v Rapotíně a zpracovatel dokumentu oznámení záměru Jakub Červenka považuje informace ekologů za zavádějící.

„Oblast jsme sledovali řadu měsíců. Zpracovali jsme řadu odborných studií a hodnocení, některé založené na celoročním seriózním a odborném sběru materiálu a sledování lokality,“ sdělil.

Uvedl, že žádné chráněné druhy rostlin se v lokalitě nenalézají. Zalétají do ní za potravou některé druhy ptáků, ale projekt revitalizace je navržen tak, že jim nemůže ublížit.

„Naše plány se opírají o vyjádření odborníků, se kterými se v závěru zjišťovacího řízení ztotožnila Inspekce životního prostředí, Odbory životního prostředí v Olomouci i v Šumperku. Tyto instituce naopak rekultivaci dané lokality považují za uskutečnitelnou a smysluplnou“ vyjádřil se k problému Jakub Červenka.

Obec je připravena se spolkem diskutovat, ani ten se nebrání hledání kompromisu. Úředníci ministerstva by měli rozhodnout v polovině března.