Místní samospráva chce v plnohodnotné centrum začít měnit prostor podél ulice Hlavní. Konkrétně zhruba čtyři sta metrů dlouhý a čtyřicet metrů široký pás od mateřské školky po most přes řeku Moravu.

„Začínáme prostorem před základní školou. Bude zde klidová zóna, kde si budou moci děti sednout a povykládat. Musíme vyřešit i parkování pro mateřskou školu. Teď tu rodiče s dětmi vystupují na hlavní silnici, což je nebezpečné,“ řekl starosta Hanušovic Marek Kostka.

Ve středu Hanušovic přibudou nová parkovací místa podél hlavní cesty a mnohem více zeleně začleněné do centra města. Hlavní ulice bude zakončena náměstím, které vznikne z autobusového nádraží.  

Navrhovaná podoba centra Hanušovic s náměstím.

Navrhovaná podoba centra Hanušovic s náměstím. Zdroj: Město Hanušovice

Prostranství před Penny marketem patří samosprávě a jednolitá asfaltová plocha by se měla zmenšit na polovinu. O možnost odstavení auta však lidé nepřijdou, naopak parkovacích míst v novém řešení oproti dnešku výrazně přibude.

Některým lidem se nezamlouvá myšlenka přesunu autobusové točny k vlakovému nádraží.

„Spousta lidí jezdí autobusem do Hanušovic nakupovat, takhle to budou mít dál a nemusí autobusy stíhat,“ poznamenala Jana Marková.

Vlaková a autobusová doprava v symbióze

Podle starosty Marka Kostky je důležité, aby byly vlaková a autobusová doprava v symbióze.

„Dělali jsme statistiku a větší část lidí jezdí do obchodu autem, autobusem dojíždí spíše do zaměstnání nebo do škol,“ poznamenal k plánovanému přemístění autobusového nádraží.

Zdůraznil, že při revitalizaci prostoru se počítá se dvěma autobusovými zastávkami: směrem na Jeseník u zdravotního střediska, směrem na Šumperk u základní školy.

Na místě dnešní točny má vzniknout náměstí zakončené lehkou, dominantní stavbou pro víceúčelové využití. Sloužit by mohla jako jako tržnice či muzeum.

Nové využití radnice chystá také pro budovu bývalé Hanušovické obchodní, která s budoucím náměstím bezprostředně sousedí. Po její přestavbě se zde počítá s informačním centrem,  kavárnou, veřejnými toaletami či zázemím pro cykloturisty. U mostu by také mohlo vzniknout místo, kde se budou za příznivých podmínek na řeku Moravu naloďovat vodáci.