Výpovědi dostanou lidé ještě během října, aby do konce roku běžela dvouměsíční výpovědní lhůta. Na odchod dostanou odstupné ve výši tří měsíčních platů.
„Rozhodnutí je bohužel definitivní. Jsem si vědom, že tak radikální krok je pro region bolestivý, ale nezáleží na naší dobré či špatné vůli. K uzavření nás nutí ekonomické důvody. Teď už vytváříme ztrátu – prodáváme levněji, než jsme schopni vyrobit. Vývoj v textilním průmyslu se velmi rychle dramatizuje,“ uvedl personální ředitel Slezanu Luděk Korč.
Propad má podle něj několik důvodů. Je to především levná konkurence výrobků dovážených zejména z Indie, Číny a Pákistánu, růst cen energií a také posilování koruny vůči euru, což je nevýhodné pro vývoz.
Slezan uzavře také přádelnu bavlny v Uherském Hradišti, zůstane mu jen tkalcovna ve Frýdku-Místku a tiskárna ve Frýdlantu. Výroba v Hanušovicích, kde se zpracovává lněné vlákno na přízi, bude pokračovat jen do zpracování všech zásob. „Znamená to, že může skončit i o Vánocích, anebo také až v první polovině ledna,“ uvedl Korč.
Mezi zaměstnanci závodu panuje zděšení a nervozita, protože takový předvánoční dárek nečekali. V regionu, kde je tradičně vysoká míra nezaměstnanosti, budou jinou práci hledat těžko.
„Je to špatné. V mých čtyřiapadesáti letech si nedávám velké šance, skončím asi na úřadu práce. Ale ani mladší kolegové na tom nejsou o moc lépe. Práce tady není, propouštěla i firma ZKL. A taky jsou tu případy, kdy o práci přijdou celé rodiny, protože všichni jejich členové dělají ve Slezanu,“ řekla přadlena Věra Volková.
V hanušovickém regionu jsou už jen tři velcí zaměstnavatelé: papírna v Jindřichově, strojírenský závod ZKL a pivovar v Hanušovicích. „Nikdo z firmy Slezan s městem nejednal, firma s námi nijak nespolupracuje. Uzavření závodu bude pro celý region velkým problémem,“ řekl starosta Hanušovic Petr Malcharczik (NV).
Úřad práce už vedení firmy o situaci informovalo. V hanušovickém mikroregionu bylo na konci srpna bez práce pět set lidí, což představuje míru nezaměstnanosti 11,9 procenta. Situace bývala horší – před dvěma lety sahala nezaměstnanost až v 17 procentům.
Uzavření Slezanu by mohlo současnou nezaměstnanost zvýšit asi o dvě procenta. „Situace ale nebude tak horká. Všichni v naší evidenci určitě neskončí. Někdo si práci najde, další půjdou do důchodu. Je ale pravda, že Hanušovicko je z hlediska šance na nové pracovní umístění nejhorším regionem z celého okresu Šumperk,“ uvedl Petr Habich z Úřadu práce v Šumperku.
Co bude s prázdným areálem závodu? Slezan si ponechá několik lidí, kteří budou areál udržovat a hlídat. Zároveň pro něj bude hledat kupce.
„Hanušovická přádelna je v republice poslední svého druhu, takže nepadá v úvahu prodej firmě, která by chtěla rozšířit svou výrobu,“ uvedl Luděk Korč a dodal: „My budeme přízi pro naši tkalcovnu nakupovat jinde, případně nakoupíme surovou tkaninu, kterou pak budeme dál upravovat – barvit a potiskovat podle přání zákazníků.“
Pokud by výroba v hanušovickém Slezanu vydržela do ledna, byl by závod uzavřen přesně v roce 150. výročí svého založení. Na fasádě hlavní výrobní haly je letopočet 1859.