„Ve čtvrtek se odvážel naplavený materiál a bahno těžkou technikou na skládky. Pokračovali jsme s čerpáním studní, sklepů, garáží a dalších objektů. V oblasti bylo nasazeno 30 jednotek a 250 profesionálních i dobrovolných hasičů,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Kontrola mostů

V Šumvaldu hasiči provizorně opravovali desítky metrů poškozených komunikací a statik procházel obecní i krajské mosty.

„Pouze jeden obecní most není vhodný pro osobní dopravu, pěší jej využívat mohou,“ doplnila k tomu mluvčí Balážová.

V akci se osvědčil také sací bagr, čerpací kontejnery a další těžká techniku, která odvážela tuny zaplaveného a poškozeného materiálu a bahna. Postupně se tak odklízí a čistí komunikace i koryto řeky.

„Statik v Šumvaldu prošel i další objekty kromě mostů, celkově jich prozkoumal třicet. K demolici jsou stále určené dva objekty, přičemž jeden jsme stabilizovali pažením. Šetření bude pokračovat i zítra,“ sdělila Balážová.

280 vysoušečů

Humanitární pomoc shromažďují hasiči na stanici v Uničově. Na základě požadavků obcí rozvezli 280 kusů vysoušečů a další materiál.

„Nejvíce lidé potřebují dezinfekční a úklidové prostředky, hygienické potřeby, nářadí všeho druhu, které jim postupně do obcí navážíme. Pokračuje také šetření humanitárních organizací v oblasti,“ přidala důležitý postřeh mluvčí hasičů.

Pomáhali i policisté a vojáci

V nasazení byli rovněž policisté, kteří pokračovali v pátrání po pohřešované ženě v okolí toku Oskavy.

Více než 60 příslušníků pomáhalo místním lidem s vyklízením poškozených věcí z rodinných domů. Zapojeno bylo také 15 příslušníků Armády ČR.

Práce i v dalších obcích

V Oskavě hasiči čerpali studny a zároveň kráčející bagr čistil a rozšiřoval koryto řeky. Navážely se také kameny, kterými se zpevnil břeh řeky u podemletého objektu.

Pracovalo se i v Dlouhé Loučce.

„Tam jsme rovněž jsme čerpali studny a garáže, navíc se odvážely i tuny poškozeného a zaplaveného materiálu,“ doplnila Balážová.

MŮŽETE PŘISPĚT
Byla spuštěna veřejná sbírka krajského úřadu na pomoc obcím zasaženým bleskovou povodní. Více zde: https://www.olkraj.cz/kraj-rozjizdi-sbirku-na-pomoc-lidem-ktere-zasahla-povoden-aktuality-9836.html