„Výběrové řízení bude jak na demolici, tak i na stavbu nové budovy, což by měla provést jedna firma," uvedl ředitel šumperského územního odboru hasičů Martin Žaitlik. Požární stanice v Šumperku se dlouhodobě potýká s problémem nevhodného stavebně-technického řešení stávajících budov. Ty už nevyhovují současným požadavkům.

Požární stanice v Šumperku od roku 1954 sídlí ve staré budově, která byla v 19. století postavena jako měšťanská střelnice. V 80. a 90 letech minulého století sice přibyly do areálu nové objekty pro umístění techniky, materiálu a vybudování zázemí, avšak hlavní budova rekonstruována nebyla. „V garážích požární techniky chybí odsávání, moderní výjezdová technika se jen s obtížemi vejde do nízkých prostor," konstatovala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková, podle které historická budova má špatné technické parametry a uspořádání.

Nová požární stanice bude v Šumperku stát na stejném místě v Nemocniční ulici a náklady na její stavbu mají činit 120 milionů korun. „Jedná se o výstavbu téměř celého nového areálu. Po demolici stávajících objektů bude vybudována hlavní budova, kde bude vytvořeno zázemí pro profesionální požární jednotku a sídlo územního odboru včetně skladových prostor," dodala Vladimíra Hacsiková. Součástí projektu je i stavba garáží.

Dokončení stavby nové stanice je naplánováno na závěr příštího roku. Hasiči se už přestěhovali a fungují na dvou místech. Výjezdová jednotka našla zázemí v areálu plynárny v Žerotínově ulici. Zaměstnanci územního odboru, kteří mají na starosti například agendu či prevenci, sídlí v budově robotárny v Lidické ulici.