„Na řece Desné provádíme stavbu v řečišti toku, která zvýší jeho kapacitu a zmírnila by případné povodňové škody. V současné době zde probíhá intenzivní stavební činnost a preventivně jsme přistoupili k instalování provizorního hrazení, které zapůjčilo město Olomouc,“ řekl krajský mluvčí hasičů Radek Buryánek.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze Šumperku a Olomouce, kterým pomáhali dobrovolní z Vikýřovic, Rapotína, Petrova nad Desnou a Olomouce - Holice. 

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před vydatným deštěm s úhrny nad 30 milimetrů za šest hodin, zejména ve druhé polovině noci a ráno.

„Hrozí zvýšený odtok vody z krajiny a průtok vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ varoval ČHMÚ.

V Olomouckém kraji, kromě Olomoucka, Přerovska a Hranicka, se budou zvedat hladiny vodních toků.

„V některých říčních profilech může nastat povodňová bdělost, první, nejnižší stupeň povodňové aktivity,“ varoval ČHMÚ. Jedná se o povodňový stupeň, kdy se voda ještě nevylévá z břehů.