Centrála v Olomouci dostala hlášení ve 13.26 minut. Už za devatenáct minut byli na místě profesionálové z Jeseníku, dobrovolníci z Javorníku a Bílé Vody. Vypořádat se museli s požárem trávy na ploše asi stokrát padesát metrů. Polovina z hořící plochy už byla na polském území. Foukal vítr a tak hrozilo, že se oheň bude rychle šířit dále.

Hasiči byli za čtvrt hodiny s prací hotovi, aniž by k zásahu museli volat polské kolegy. Díky mezinárodní spolupráci s Polskem mohou záchranáři bez problémů a povolení z Prahy či Varšavy překračovat hranice.

„Spolupráce je perfektní. Od uzavření mezivládní dohody ještě nenastal problém, vycházíme si vstříc,“ hodnotí vzájemnou pomoc velitel jesenických hasičů Štefan Labaj. Záchranářům také ulehčuje život vstup do Shengenu. „Při cestě z akce nemusíme přejíždět přes přechody, jedeme tam, kde je cesta. Shengenská dohoda nám moc zjednodušila práci,“ dodal Labaj.

Co bylo příčinou požáru, je prozatím v šetření. „Podle předběžných informací se může jednat o nedbalost,“ řekl k případu vyšetřovatel hasičů Petr Labaj. Podotkl, že požár trávy v Bílé Vodě není letos prvním, ke kterému vyjížděli. Hasiči proto varují obyvatele regionu před vypalováním trávy, které se může zvrtnout v tragédii.