„Na firmu, která demolici provede, je nyní vypsáno výběrové řízení. Předpokládané náklady se budou pohybovat kolem milionu korun, je pravděpodobné, že ve výběrovém řízení půjde cena dolů,“ řekl mluvčí šumperské radnice Kamil Navrátil.

Sto let stará zbrojnice je již řadu let v nevyhovujícím stavu, nyní již hasičům takřka doslova padá na hlavu. Stropní trámy se už neobejdou bez provizorních podpěr. Problémem je také nedostatečné hygienické zařízení, hasiči se po zásahu téměř nemají kde umýt, improvizovaně čistí také výstroj a výzbroj.  I když se nejdříve uvažovalo o rekonstrukci zbrojnice, nakonec se jako lacinější varianta ukázala demolice a výstavba nové budovy. Zatím se podařilo postavit garáž, kam se nyní hasiči dočasně přestěhují.

„Nebude to jednoduché, budou to hodně improvizované podmínky, ale pevně doufáme, že nová zbrojnice bude příští rok stát,“ řekl velitel jednotky temenických hasičů Pavel Koutný.

Náklady na novou zbrojnici se pohybují kolem 12 milionů korun, o tři miliony šumperská radnice požádala Olomoucký kraj. Ten ale dotaci letos neposkytne. „Pro stavbu hasičské zbojnice jsou pro letošní rok v rozpočtu města vyčleněny dva miliony, takže hlavní stavební práce by měly být na řadě příští rok,“ dodal mluvčí radnice.

Temenickou jednotku, jejíž součástí je i lezecká skupina, tvoří celkem šestnáct hasičů včetně velitelů celé jednotky a družstev. Ročně zasahuje u desítek mimořádných událostí, více jak polovina připadá na požáry. Hasební obvod představuje území o rozloze téměř 12 tisíc hektarů, kde žije bezmála 40 tisíc obyvatel.