„V následujících týdnech se dvacet zaměstnanců územního odboru přemístí do budovy zvané robotárna, kde byly původně sklady. Zásahová jednotka bude sídlit v areálu bývalé plynárny u světelné křižovatky v Žerotínově ulici.  Bude tam mít zázemí a podaří se nám tam uskladnit i veškerou techniku, toto stěhování začne nejspíš v létě," sdělil ředitel šumperského územního odboru Hasičského záchranného sboru Martin Žaitlik. Dodal, že pobyt v provizoriu nebude mít na akceschopnost hasičů žádný vliv.

Nijak omezeny nebudou ani další činnosti, jako je například metodické vedení sborů dobrovolných hasičů, kterých je ve vesnicích na Šumpersku kolem sedmi desítek.

Základnu v Nemocniční ulici užívají profesionální hasiči od 60. let minulého století, část budovy ale pochází dokonce už z 19. století. Současným požadavkům prostory dávno nevyhovují a ukázalo se, že demolice starého a stavba nového objektu bude levnější než rekonstrukce.

„Máme problém hlavně s garážemi, kam se nám již nevejde potřebná technika, například chemické kontejnery nebo nové cisterny. Ve špatném stavu jsou také rozvody odpadů i elektřiny, budova v některých místech už nedrží zátěž a praská," vyjmenoval Martin Žaitlik. Zastaralé je podle něj také zázemí pro sloužící jednotku.

V současné době se dokončuje projektová dokumentace, na kterou částkou 1,2 milionu korun přispěl také Olomoucký kraj. Pak bude vypsána soutěž na dodavatele. „Demolice staré stanice přijde na řadu zřejmě v listopadu a se stavbou se začne v únoru příštího roku. Nová budova by měla být dokončena do dvou let," přiblížil časový harmonogram ředitel Žaitlik.

Na novou hasičskou zbrojnici ale už také čeká Sbor dobrovolných hasičů v Temenici. Tamní poloprofesionální jednotka funguje pod hlavičkou města, to také financuje stavbu nových prostor. Původní zbrojnice byla zbourána už loni. Jenže projekt nabral zpoždění, takže oproti plánům ještě nebyla ani vypsána soutěž na zhotovitele. Hasiči tak od loňska mají nouzové zázemí v garáži, kde zvláště hygienické podmínky nejsou optimální. Ročně přitom absolvují desítky výjezdů.

„Je to problém, zvláště když se jednotka vrací z akce a chlapi se nemají ani kde pořádně umýt, místo není ani na údržbu výstroje," řekl velitel jednotky temenických hasičů Pavel Koutný. V garážovém provizoriu jednotka již přečkala jednu zimu, čeká je ale i další.

„Letos se nám kvůli zdržení zřejmě podaří dokončit pouze hrubou stavbu zbrojnice," nastínil tajemník šumperské radnice Petr Holub.