„Dvě posádky přijedou ze Spojených států, jeden tým je z Floridy, další tvoří newyorští hasiči, kteří mají záchrannou službu jako svou složku. Přihlásili se také týmy z Kanady i Japonska, to jsou ti, kteří to mají k nám nejdále. Sanitky si u nás budou půjčovat, ostatní soutěžící z Evropy si je přivezou,“ řekl ředitel soutěže Jiří Staňa.

Divákům letošní Rallye nabídne atraktivní podívanou na trase v blízkosti hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou.

Přípravy na Rallye Rejvíz nyní vrcholí, třídenní soutěž začíná už 28. května. Pořadatelé pracují na posledních detailech scénáře. Záchranářské posádky totiž na stanovištích plní úkoly při simulovaných situacích. Pro diváka pak vše vypadá jako opravdový výjezd sanitky a dramatickou záchrannou akci si může prohlédnout pěkně zblízka.

„Jednotlivé úkoly samozřejmě nemůžeme prozrazovat, ale soutěžící mohou narazit na všechno, od interny po traumatologii. Jeden z úkolů bude také patrně simulovat hromadné neštěstí,“ řekl mluvčí soutěže Jiří Pavlík.

V roli „zraněných“ se tak ocitne řada figurantů, jejich úrazy bývají namaskovány velmi věrohodně. „Jako figuranti vystupují většinou známí a rodinní příslušníci organizátorů závodu, někdy pomáhají také studenti,“ dodal Pavlík.

Původní myšlenkou Rallye Rejvíz bylo prakticky a soutěžní formou přispět k výměně zkušeností posádek zdravotnických záchranných služeb. Za dobu své existence se od roku 1997 Rallye Rejvíz vyprofilovala do dnešní podoby odborného metodického nácviku pro záchranářské posádky.