Od poloviny července se lidé v tísni dovolají pouze na operační střediska hasičů ve krajských městech. Operační střediska v menších městech se totiž ruší. Poplach šumperským hasičům budou tak vyhlašovat jejich kolegové z Olomouce.

„Pokud lidé v Šumperku zavolají z pevné linky na číslo tísňového volání 150, hovor přijme operátor v Olomouci. Takto už to fungovalo, pokud se jednalo o volání z mobilního telefonu. Lidé žádnou změnu nepocítí. Zákonem dané lhůty, kdy musejí hasiči od vyhlášení poplachu vyrazit k zásahu, se nemění,“ vysvětlila mluvčí hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Podle ní jsou také vyloučeny prodlevy z důvodu, že by operátor ze vzdálenějšího místa špatně identifikoval místo zásahu, i když řada vesnic a městských ulic má v Olomouckém kraji shodná jména. „Operační středisko disponuje špičkovou výpočetní technikou a předávání informací je velmi rychlé. Vše je samozřejmě zabezpečeno tak, aby počítače fungovaly i v případě výpadku proudu,“ dodala Hacsiková.

Operační pracoviště hasičského záchranného sboru byla již před časem zrušena v Jeseníku a Přerově. „Pracovníci operačního střediska v Šumperku se během července začlení do běžné služby. Vzhledem k tomu, že jsme měli podstav zaměstnanců, je to pro nás přínos,“ řekl velitel šumperské stanice hasičského záchranného sboru Jaromír Žváček.

Bezplatné linky tísňového volání fungují u hasičského záchranného sboru, policie a záchranné služby. Dispečink zdravotnické záchranné služby v Šumperku byl zrušen před více než rokem, hovory přijímají také pracovníci v Olomouci.

Pro případy ohrožení života funguje ještě mezinárodní číslo 112, které provozuje sice hasičský sbor, ale hovor předává také policistům nebo zdravotnickým záchranářům. Policie o zrušení svého operačního střediska v Šumperku, které přijímá hovory z linky 158, neuvažuje.

Službu hasičského záchranného sboru v Šumperku zajišťuje devětatřicet hasičů, kteří se po třinácti střídají v turnusové směně. Přes den na stanici funguje dvaadvacet technických a velitelských příslušníků. Ročně absolvují kolem ¨čtyř set výjezdů k požárům, dopravním nehodám i technickým haváriím.