Je neděle krátce po deváté ráno a před hasičskou stanicí v Temenici je už živo, nakládají se pytle, rozdávají rukavice. Brigádníci, z nichž někteří ještě ani nechodí do první třídy, se v doprovodu vedoucích přemísťují k Jesenické ulici. Dospělí členové mladých hasičů se pak ve speciálních gumových oblecích vydávají cestou korytem. Odpadky házejí na břeh, kde je děti sbírají do pytlů. Ty se záhy plní.

„Jé, podívejte, někdo do vody hodil volant od auta,“ nadšeně hlásí malý klučina.

Nejčastějším nálezem jsou ale plastové či skleněné láhve, z vody ale putuje také opasek, torzo bicyklu či různé autosoučástky.

„Potok uklízíme čtvrtým rokem, za tu dobu jsme našli leccos, jednou i mrtvou kočku. Je až s podivem, co všechno lidé do vody vyhodí, ve městě je přitom míst k ukládání odpadu dost,“ řekl vedoucí mládeže Jiří Kvapil.

Ojedinělé nejsou na březích ani odhozené injekční jehly a stříkačky. Nejvíce zanesená místa jsou u parku a také u křižovatky, kde se nachází restaurace i herna.

„Jeden rok jsme našli jehel hodně. Děti mají samozřejmě instrukce, že pokud je uvidí, mají nám to ohlásit, ale nesmí na zdravotnický materiál sahat,“ vysvětlil Jiří Kvapil.

Oddíl mladých hasičů u SDH Šumperk Temenice vznikl v roce 2005 pod vedením Jiřího a Zdeňky Kvapilových. V začátcích v oddílu působilo deset členů nyní jich je kolem třiceti.

Kromě požárního sportu se děti věnují i dalším aktivitám, před časem například začali navštěvovat dětské pacienty na lůžkovém oddělení šumperské nemocnice.