Jde v podstatě o stejnou vyhlášku, jaká platila již od roku 2007. Ta nová ale působnost rozšiřuje i na videoterminály, což jsou modernější přístroje pro hru on-line po síti. Na jejich provozování dříve stačil pouze souhlas ministerstva financí a obce tak jejich počet nemohly vůbec regulovat. Podle hrubých odhadů jich v Šumperku může být přes dvě stovky.

„Nové obecně závazné vyhlášky mají platnost od 1. ledna, kdy podle nových právních předpisů mohou být rozšířeny i terminologii interaktivního videoloterijního terminálu. Vyhláška také stanoví sedmadvacet míst v Šumperku, kde přístroje mohou být provozovány, což je o dvě místa méně než obsahovala vyhláška v roce 2007,“ vysvětlil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Dvě herny již totiž nefungují, a tak logicky v seznamu nejsou. I když by se mohlo zdát, že se počet podniků lákajících na hazard snížil, opak je pravdou. Dalších sedm heren s videoterminály si totiž ještě před změnou právních předpisů stačilo obstarat souhlas ministerstva financí a tento administrativní proces šel zcela mimo radnici.

Nová vyhláška o hracích automatech ale nyní alespoň řeší jediné: heren už ve městě přibývat nebude. K majitelům heren je ovšem poměrně benevolentní, časově nijak neomezuje jejich provozní dobu.

„Bylo by diskriminační, kdybychom hernám nařizovali, kdy mají být otevřené. Problémem je především gamblerství a to žádné časové omezení neřeší. Zkušený gambler si vždy najde místo, kde bude hrát,“ dodal tajemník radnice.

Šumperské radnici na poplatcích z hazardu ročně plyne více než osm milionů korun, poplatek za jeden přístroj je ročně 20 tisíc korun. Není vyloučeno, že do městské pokladny z hracích přístrojů přiteče ještě více peněz. Zatím totiž majitelé videoterminálů poplatky odváděli státu a města měla příjem jen z plateb z klasických automatů. Nyní se ovšem připravuje legislativní změna, podle níž by část peněz z videoterminálů měla jít obcím.