„Letos se rýsují nové příležitosti na zajímavé kontrakty. Připravujeme také patent na novou technologii, o němž ale kvůli konkurenci zatím nemohu uvést nic bližšího. Měli bychom ale získat konkurenční výhodu i oproti Číně, kde je levná pracovní síla. Naše výrobky by mohly být proti Číně až o dvacet procent levnější, což nám dává dobré šance na trhu," řekl jednatel společnosti Radek Bartoník.

Společnost HDO Zábřeh je pobočkou německého koncernu. Zabývá se zpracováním odlitků především ze zinkových slitin. Odlitky dodávané mateřskou společností v německém Paderbornu se v Zábřehu brousí, leští a dále upravují. Pak se vracejí zpět do Německa, kde se galvanicky pokovují.

Výrobky, které prošly zpracováním v Zábřehu, se objevují i v luxusních automobilech značek BMW, Porsche, Lamborghini nebo Mercedes. „Jde především o luxusní vozy. Jedná se o malé série s vysokou kvalitou," přiblížil náplň části výroby Radek Bartoník.

Zákazníci se s díly z HDO Zábřeh setkají také u bílé techniky a domácích spotřebičů, například u značek Miele nebo Phillips. Celkem firma vyrábí přibližně tisíc různých produktů.

S krizí se firma potýkala přibližně před deseti lety, kdy jeden z velkých odběratelů změnil majitele a ten zadal zakázky firmám v Číně. Počet zaměstnanců tehdy klesl ze čtyř set až na sto sedmdesát. Krize ale trvala jen několik měsíců a od té doby firma roste.

Letos plánuje rozšíření výroby. V současnosti zaměstnává 440 pracovníků, dalších přibližně sto padesát pracovních míst je na ni navázáno v menších brusírnách a leštírnách zejména v severních Čechách.

V Zábřehu společnost plánuje v příštích měsících přijmout až sto nových zaměstnanců. „Je to dobrá zpráva pro celý region. Za město mohu říct, že v rámci možností a kompetencí jsme připraveni firmě vyjít vstříc," řekl starosta Zábřeha František John.

V současnosti společnost HDO hledá prostory pro další rozvoj. Menší halu o rozměrech asi třicet krát třicet metrů chce postavit přímo uvnitř závodu. V omezených prostorách ale víc expandovat nemůže, takže se poohlíží i po okolí. Jedná proto se společností Sulko, která sídlí v sousedství HDO a má k dispozici asi 2200 metrů výrobních prostor. „V současnosti probíhají jednání o koupi, případně pronájmu," potvrdil Radek Bartoník.

Společnost působí v Zábřehu od roku 1996. Do roku 1998 byla součástí koncernu Hella, od kterého se odštěpila. Před lety firma rozjížděla výrobu s dvanácti zaměstnanci v prostorách firmy Velamos. Tehdy šlo hlavně o jednoduché broušení a leštění, brzy ale začaly přicházet náročnější zakázky.

V loňském roce měla firma obrat asi 220 milionů korun, což je přibližně o třicet milionů více než o rok dříve. Zisk se pohybuje kolem třech a půl milionu korun za rok.