„Je dobře, že tu heliport bude. Když se něco stane, pomoc se k nám dostane dřív. V okolí není žádná nemocnice, nejbližší je v Šumperku. Bylo pár případů, že vrtulník musel přiletět na zdejší hřiště," řekla obyvatelka Jindřichova Hana Vaňková.

Nový heliport vznikl na prostranství nad jindřichovským hřištěm. Vrtulníky letecké záchranné služby zde budou moci přistávat i v noci.

Záchranáři budou plochu využívat také ve dne při špatném počasí. V takových případech nemohou přistát přímo na místě nehody. Například vážně zraněného lyžaře z Ramzové přiveze do Jindřichova sanitka, odkud se letecky přepraví do Fakultní nemocnice Olomouc. Vrtulník vzdálenost překoná za patnáct až dvacet minut. Záleží na počasí.

Oproti dosavadnímu způsobu přepravy se transport zraněného do Olomouce citelně zkrátí. „Pro nás hrají roli minuty. Zrychlení transportu je do deseti minut. To je v urgentní medicíně velmi mnoho," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Jindřichov je jedním ze sedmi míst, které Olomoucký kraj v minulosti vytipoval jako vhodné lokality pro vybudování heliportu. V Kojetíně, Protivanově nebo Zlatých Horách již plochy záchranářům slouží.

„Myslím, že to je pro Jindřichov hodně prestižní věc. Byť budu rád, když bude heliport využíván co nejméně. Pořád jde o lidské životy," řekl starosta Jindřichova Josef Kozák.

„Měj sem tu čest letět sem vrtulníkem. Skutečně tento kraj je tak odřízlý od světa, že tento čin je významný pro zachování zdravotní péče a dostupnosti rychlé zdravotní pomoci," okomentoval otevření heliportu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Přistávací plochu vybudovala obec. Náklady na její stavbu činily 580 tisíc korun. Čtvrtmilion zaplatí Olomoucký kraj. Rozhodovat o příspěvku budou na svém nadcházejícím zasedání krajští zastupitelé.

„Budování heliportu bylo velice rychlé. Do čtrnácti dnů bylo hotovo. Ale byrokracie státních úředníků se stavebním povolením, územním rozhodnutím trvala násobně delší dobu. Žádost jsme podávali v květnu a v polovině srpna bylo povolení na stole," řekl starosta Jindřichova Josef Kozák.

V regionu v současnosti kromě Jindřichova existují další tři osvětlené plochy, kde může záchranářský vrtulník přistát i v noci. V Šumperku funguje od roku 2006, v Jeseníku od roku 2008. Zatím poslední byla otevřena loni v září ve Zlatých Horách.