VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herec a režisér Miroslav Krobot bude čestným občanem Zábřehu

Zábřeh – Herec, režisér a pedagog Miroslav Krobot se stane čestným občanem Zábřehu. S návrhem na udělení této pocty osobnosti, která svůj profesní i osobní život spojila se Zábřehem, souhlasili tamní zastupitelé.

24.9.2016
SDÍLEJ:

Režisér Miroslav Krobot. Tiskovka k natáčení filmu Kvarteto v olomouckém Arcidiecézním muzeuFoto: DENÍK/Petra Pášová

Čestné občanství by měl Miroslav Krobot převzít zřejmě v listopadu, kdy bude slavit půlkulaté jubileum.

„Miroslav Krobot je po celý svůj život úzce spjat se Zábřehem. Toto ocenění je jakýmsi poděkováním za jeho tvorbu i propagaci Zábřehu a našeho regionu. Zároveň je dárkem k jeho pětašedesátým narozeninám, které oslaví právě v listopadu," řekl starosta Zábřehu František John.

Miroslav Krobot se narodil v Šumperku. Do svých pěti let bydlel ve Vyšehoří, potom se s rodiči přestěhoval do Zábřehu, kde žili v Tunklově ulici.

Ve městě navštěvoval základní školu a roce 1969 v Zábřehu maturoval na tehdejší Střední všeobecně vzdělávací škole, dnešním gymnáziu. Už tehdy se věnoval divadlu, ale také muzice a sportu, především lehké atletice.

S návrhem na udělení čestného občanství přišel zábřežský radní a šéf Zábřežské kulturní Zdeněk David.

Uznávaný divadelní režisér

„Miroslav Krobot patří k nejuznávanějším divadelním režisérům v naší republice a k osobnostem, které výrazně určují podobu současného divadla. Svůj osobní i profesní život vždy spojoval a i v současnosti spojuje s naším městem a jeho širším okolím," odůvodnil svůj návrh Zdeněk David.

Po střední škole Miroslav Krobot vystudoval divadelní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Následně se jako režisér i umělecký šéf podílel na slavné éře divadla v Hradci Králové.

Po angažmá v Realistickém divadle v Praze se stal v devadesátých letech režisérem Národního divadla. V roce 1996 odešel se skupinou svých žáků do Dejvického divadla a začal budovat nový umělecký soubor, jehož byl až do roku 2014 uměleckým šé­fem.

Za roli otce v inscenaci Příběhy obyčejného šílenství, která byla Krobotovým hereckým debutem v divadle a následně i ve filmu, získal v roce 2002 Cenu Alfréda Radoka. Za filmové zpracování byl o tři roky později oceněn Českým lvem za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Do širšího povědomí veřejnosti se Miroslav Krobot zapsal především jako filmový herec. Velký úspěch zaznamenala například jeho role cholerického řidiče autobusu v Účastnících zájezdu nebo fotbalového trenéra ve filmu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka.

V roce 2007 by do soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes vybrán snímek Muž z Londýna, v němž Miroslav Krobot ztvárnil hlavní úlohu.

Je známý i jako Alois Nebel

Skvěle se zhostil také hlavní role osamělého výpravčího ve filmu Alois Nebel, který kombinuje pomocí unikátní technologie hraný a animovaný film.

V poslední době se Miroslav Krobot prosazuje také v televizních seriálech a minisériích, jako je například Případ pro exorcistu, Čtvrtá hvězda, Modré stíny nebo Pět mrtvých psů.

Od roku 1991 působí jako pedagog na divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze.

„Ve své tvorbě upozornil mimo jiné i na osobnost zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla, který byl jeho dětským hrdinou. Později se k této osobnosti vrátil a v roce 1997 napsal a zrežíroval pro pražské divadlo ABC hru o Welzlovi Ten, co sežral medvěda," připomněl Zdeněk David.

V současnosti má Miroslav Krobot rozpracovaný filmový scénář o Welzlovi.

Do Zábřehu a jeho okolí se Miroslav Krobot často vrací. Před čtyřmi lety byl hlavním protagonistou setkání v zábřežském kině Retro, které představilo jeho divadelní a filmovou tvorbu. O rok později besedoval s diváky na dvorečku zábřežského kina u příležitosti uvedení komedie Alice Nellis Revival.

Před dvěma lety přijel se scénáristou Lubomírem Smejkalem a herečkou Lenkou Krobotovu do Zábřehu v předpremiéře představit Díru u Hanušovic.

Dokončuje svůj druhý film

V současnosti Miroslav Krobot dokončuje svůj druhý film. Scénář napsal opět s psychologem Lubomírem Smejkalem a děj znovu zasadil do prostředí, které oba důvěrně znají, tentokrát do Olomouce. Do kin snímek přijde během příštího roku.

Čestné občanství se uděluje osobnostem, které se výrazným způsobem zasloužily o rozvoj, prospěch a dobré jméno města.

V Zábřehu jsou jeho držiteli například první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk a jeho následovník Edvard Beneš, zakladatel zdejší textilky Wilhelm Brass a jeho nejstarší syn Otto nebo hrdina druhé světové války a sběratel uměleckých děl Karel Lukas, který se stal obětí komunistického režimu.

Stejné ocenění získal také cestovatel, dobrodruh a náčelník Eskymáků Jan Eskymo Welzl, prozaik, dramatik a scénárista Vladimír Körner či filmový historik a publicista Pavel Taussig.

Autor: Michal Krestýn

24.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení