V Jeseníku je celkem devatenáct podniků, kde blikající automaty slibující snadnou výhru všem, kteří pokoušejí své štěstí. „Máme pocit, že heren je tady příliš a nemyslíme si, že by měly vznikat další,“ zhodnotil situaci starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS). S tím souhlasí i ředitelka základní umělecké školy Zdeňka Kainarová. „Z každé strany máme jednu hernu. Kdysi jsme proti jejich zřízení protestovali, ale zastupitelé tehdy upravili vyhlášku a nic jsme nezmohli. Toto rozhodnutí města, že už další herny nebudou přibývat, vítám všemi deseti,“ prohlásila Kainarová.

Vedení města si uvědomuje, že uzávěra se může odrazit i na snížení příjmů do rozpočtu. „Může to znamenat dopad na městskou kasu, ale herny jsou místa tak problematická, že žádné další nechceme,“ dodal Procházka. Není žádným tajemstvím, že v kasinech končí nemalá část sociálních dávek. Rodiny pohybující se na hranici životního minima se kvůli gamblerství dostávají do ještě složitějších životních situací.

Za striktním omezením nestojí jen sociální cítění vedení města. „Klasických výherních automatů ubývá a přibývá herních terminálů. Z nich město žádné příjmy do rozpočtu nemá. Poplatky odcházejí do rozpočtu ministerstva financí,“ podotkl místostarosta města Jiří Staňa (SZ).