Nové mohou vzniknout jedině tehdy, když zastupitelé změní vyhlášku. Nejistou budoucnost má vietnamský podnikatel Long Nguyen Sy, který v Šumperku sotva pár dní provozuje pivnici s hernou Luna. Pro tyto účely koupil a přebudoval nemovitost v Revoluční ulici. Povolení na hernu získal od odboru výstavby šumperského městského úřadu, finanční odbor mu vydal známku k provozování automatů. Jenže herna může fungovat jen do konce roku. Podnikatel totiž netušil, že radnice připravuje vyhlášku, která stanoví místo a čas provozování výherních hracích přístrojů na území města. Dokument byl na programu na úterním jednání zastupitelstva.

Vyhláška obsahuje seznam heren a barů na devětadvaceti adresách. Třicátá herna vietnamského podnikatele ale na seznamu není, protože v době přípravy vyhlášky ještě neexistovala. I když podnikatel prostřednictvím své právničky po zastupitelích požadoval, aby jeho herna byla zařazena do seznamu také, neuspěl. To znamená, že hru na automatech může hostům nabízet jen do konce roku. Od nového roku mohou fungovat pouze herny, které jsou uvedeny ve vyhlášce. Kdyby tedy Long Nguyen Sy chtěl hernu provozovat dál, zastupitelé by museli vyhlášku do konce roku změnit.

„Vyhláška je diskriminační. Stačilo jen, aby zastupitelé schválili počet heren, které mají vydány povolení k provozu v den zasedání zastupitelstva. Zvážíme právní kroky,“ uvedla právní zástupkyně vietnamského podnikatele Jitka Dolečková. Klient Jitky Dolečkové byl verdiktem zastupitelů zdrcen. „Já moc smutný, investoval jsem miliony, a co teď?“ tiše řekl Long Nguyen Sy. Naopak se zaradovali místní, kterým další herna s pivnicí vadí. Hned vedle se totiž nachází bar s hernou Blue Star. Přijetím vyhlášky se zastupitelé snažili zabránit přibývání dalších heren na území města. Ke kontroverznímu dokumentu si raději nechali vypracovat právní rozbor od ministerstva vnitra.

„Návrh vyhlášky k regulaci provozování výherních hracích přístrojů není v rozporu s ústavou, Listinou základních práv a svobod, neodporuje ani zákonu o obcích, zákonu o loteriích ani jinému právnímu předpisu,“ uvádí ve stanovisku Vlastimil Bořuta z odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra. Pro schválení vyhlášky zvedlo ruce sedmnáct zastupitelů, z jejich řad ale zněly také námitky. „Problémem je hlavně gamblerství, ale tomu vyhláška nijak nezabrání. Je to navíc diskriminace podnikání,“ řekl zastupitel Miroslav Mitrofan (ZPŠ). Naopak zastupitelka Alena Šmotková (ZPŠ) tvrdí:

„Nejedná se o diskriminaci, ale je to stop stav.“ Město má přitom z provozování výherních automatů na svém území slušný příjem. Ročně z heren do jeho rozpočtu plyne kolem 8,5 milionu korun.