Během noci na pondělí se situace na řekách a potocích v Jeseníkách začala pozvolna uklidňovat a hladiny tam již pomalu klesají. Meteorologové v nejbližších dnech v kraji neočekávají vydatnější srážky, přeháňky se mají objevit jen ojediněle.

Očekává se, že nadále bude stoupat hladina řeky Moravy, v Olomouci by měla kulminovat v noci na úterý na úrovni druhého povodňového stupně.

Déšť a obleva v Jeseníkách rozvodnily řeku Moravici. 11.2.2024
Hranice mezi Moravou a Slezskem se vylila z břehů

V pondělí ráno platil první povodňový stupeň na Desné v Koutech, kde voda v neděli dopoledne přesáhla "dvojku" Na jedničce byla v pondělí ráno i říčka Krupá a Morava v Raškově, naopak Branná v Jindřichově již klesla pod úroveň prvního stupně.

Klesá i Desná i v Šumperku,která tam kulminovala v neděli večer nad hranicí prvního stupně.

Nad jedničku naopak vystoupala v noci na pondělí Oskava v Uničově.

Předpovědní model očekává, že Morava v Moravičanech by se mohla během pondělního dopoledne přiblížit ke třetímu stupni, pak by měla začít klesat.

Řidič na zaplavené silnici mezi Lukavicí a Bohuslavicemi málem utopil auto, 9. února 2024
Řidič audi uvízl na silnici zalité rozvodněnou Moravou

Zavřená náplavka v Olomouci

V Olomouci magistrát už v sobotu uzavřel náplavku mizející pod vodou.

Hladina Moravy na Nových Sadech by podle předpovědi měla stoupat až do noci na úterý, kdy by tam měla kulminovat na úrovni druhého stupně, tedy výšky hladiny 390 centimetrů.

„Vzhledem k úrovni dokončených protipovodňových opatření lze očekávat podobný průběh povodně jako na přelomu roku,“ uvedl v neděli vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr.

Na pondělí již meteorologové předpovídají pro Olomoucký kraj přeháňky jen ojediněle. V úterý a ve středu by mohlo ještě více ubýt oblačnosti až na polojasno, přechodný déšť či přeháňky se opět mají vyskytovat spíše místy či ojediněle.  Nejvyšší pondělní teploty se budou v nižších polohách pohybovat mezi 8 až 11°C, v úterý a ve středu mezi 5 a 9°C.