Průtoky se budou zvedat podle skupenství srážek.

Tím, že v Jeseníkách už středeční byly hlavně sněhové, nenastal na vodních tocích na Šumpersku a Olomoucku ani první povodňový stupeň.

Ilustrační foto
Kam na čarodějnice? Vyberte si

Vodu teď příroda potřebuje

V obcích, kterými probíhají menší toky, i v těch u řeky Moravy, přesto situaci monitorují. Z rozvodnění živlu obavy nemají.

„Na webu ČHMÚ sledujeme, jak stoupla Morava, a zajedeme se podívat i z mostu. Zatím to nevypadá, že by to mělo něco udělat, ale samozřejmě je potřeba situaci průběžně monitorovat. To už je úděl obcí u Moravy,“ reagoval odpoledne starosta Střeně Jiří Nevima.

Ani v lužních lesích Litovelského Pomoraví to při současných srážkových úhrnech nevypadá na větší rozlivy.

„Vody je tam spíše pod dlouhodobým normálem. A stromy se začínají zelenat. Současné srážky se akorát potkávají s tím, co příroda potřebuje, i když lidem takové počasí není zrovna příjemné,“ usmál se starosta.

Po očku od středy sledují Oslavu v Dlouhé Loučce. I tam je voda bezpečně v korytě.

„Oslava se zvedla, ale není to nic dramatického. Včera to bylo horší, dnes už tolik neprší. Uvidíme zítra,“ hodnotil ve čtvrtek odpoledne starosta Ladislav Koláček.

Nehoda na křižovatce ulic Puškinovy a K. H. Máchy v Šumperku
Mladík po dvou pivech boural v Šumperku. Takto to dopadlo

Na Bruntálsku je to horší

Podle Romana Volného z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se srážky v Olomouckém kraji na průtocích v posledních hodinách tolik neprojevily, protože v Jeseníkách spadly z velké části v podobě sněhu.

Na sousedním Bruntálsku byla situace horší.

„V Olomouckém kraji jsou vzestupy lehké. Očekávání se nenaplnila právě proto, že z velké části byly srážky ve sněhu. Dotékat však budou v dalších dnech, kdy se oteplí. Žádné drama to ale nebude,“ uklidnil.

Venkovní areál zábřežského bazénu v rekonstrukci
Nový bazén v Zábřehu otevře v létě, stavbaři spěchají

Srážek bude ubývat

Zatímco ve čtvrtek vodní toky kulminovaly a hladiny šly dolů, během pátku odborníci předpokládají opětovné vzestupy.

V závislosti na hranici sněžení a skupenství srážek na daném území.

Na Šumpersku a Olomoucku to však zatím nevypadá ani na dosažení prvních povodňových stupňů – stupeň bdělosti.

Prší i v Beskydech, ale ani Bečvy nad Přerovskem včera odpoledne nevypadaly na dosažení nejnižšího stupně povodňové aktivity.

Podle Romana Volného bude intenzita srážek v příštích hodinách slábnout.

V sobotu ráno to vypadá na občasný déšť, během dne přijdou nějaké přeháňky a večer budou srážky ustávat a oblačnost ubývat.

V neděli se do Olomouckého kraje přižene nějaká přeháňka už jen ojediněle. Stále však bude chladno: nejvyšší denní teploty se budou v sobotu pohybovat kolem desítky a v neděli stoupnou nejvýše na 13 stupňů Celsia.

Ilustrační foto
Počasí se zlomí o víkendu, První máj má být slunečný