Své nabídky mají doručit nejpozději do 15. října, do té doby mají šanci si za poplatek pět tisíc korun závod prohlédnout. Na prodeji se dohodli věřitelé s insolvenční správkyní Kateřinou Martínkovou.
Tím rozhodujícím krokem, který prodej umožní, je ovšem dohoda s Petrem Kaustou, správcem konkurzní podstaty společnosti Morpa v likvidaci. Té totiž patří podstatná část nemovitostí v areálu závodu.
Olšanské papírny se o majetek soudí - v roce 2005 podaly vylučovací žalobu, ale soud o ní zatím nejednal. Prodej závodu byl tedy zablokován.
„Uzavřeli jsme dohodu o společném postupu. Vedlo nás k ní především to, že údržba a správa majetku by zejména v zimě vyžadovala neúměrné náklady. Na neužívaném majetku hrozí škody, už teď je zřejmé, že chátrá,“ uvedla Martínková.
Oba správci se také dohodli, že peníze za sporné nemovitosti by po prodeji zůstaly až do vyřešení soudního sporu uloženy na zvláštním účtu.
Olšanské papírny se ocitly v úpadku loni 18. prosince. Výrobu v závodech v Lukavici, hlavním sídle firmy, a v Aloisově se postupně podařilo obnovit, ale Jindřichov poslali věřitelé ke dnu. O práci přišlo 220 lidí. Do konce června, kdy jim skončila výpovědní lhůta, byli doma s 60 procenty platu. Pak měli nárok na tříměsíční odstupné.
Finanční situace podniku je ale tak špatná, že jim z odstupného vyplatil jen 30 procent. Správkyně je 14. září na internetu informovala, že své nároky mají uplatnit na úřadu práce.
Umožňuje to novela zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Úřad práce jim dlužnou částku uhradí a vůči firmě pak bude vystupovat jako další věřitel. Na podání žádosti měli lidé jen týden; lhůta končila 21. září.
„Udělali jsme stejně jako insolvenční správkyně maximum pro to, aby se o novince všichni dozvěděli. Informace byla i ve vysílání kabelové televize v Jindřichově. Žádost si podalo 202 lidí,“ řekla Jitka Šnapková z Úřadu práce Šumperk. Dodala, že těm, kteří případně termín nestihli, nárok nezaniká. Figurovat budou mezi ostatními věřiteli.
Úřad práce teď čeká na potvrzení mzdových nároků z Olšanských papíren. Pokud nebude žádný problém, mohli by lidé dostat zbytek odstupného během října.
„Kdyby se výroba v papírně znovu rozjela, byla by to záchrana pro celý region. Práce tu není a dojíždět z těchto zapadlých končin kamkoliv je obtížné. Navíc teď už není práce ani v Šumperku, i kdyby člověk byl ochoten strávit hodiny denně jízdou do práce,“ řekl jeden z propuštěných zaměstnanců papírny v Jindřichově, který si nepřál být jmenován.