„Stavba mi vadí, protože tu kopou už dlouho. Nemůžu na silnici ani vyjet s kolem. Radost mají jen moje děti, které z okna pozorují bagry,“ řekla místní obyvatelka Marie Boxanová.

Práce v horní polovině cesty mezi ulicemi Bratrušovskou a Šumavskou chce stavební firma dokončit do dvou týdnů. „Do stávajícího potrubí dáváme vložky a kopeme přípojky k jednotlivým domům,“ přiblížil postup oprav stavbyvedoucí Michal Axman.

„V dolní části ulice vedoucí na náměstí Republiky zbývá dodělat padesát metrů stoky a přeložit část vodovodu. Práce na tomto úseku potrvají minimálně do konce srpna,“ doplnil. Nejzazší termín ukončení rekonstrukce je třicátého září.

Oprava kanalizace v Šumperku je součástí první etapy projektu, který zlepší kvalitu vody v horním Pomoraví. Společnost Vodohospodářská zařízení od roku 2005 nechala vybudovat a opravit kanalizace a čističky v Petrově nad Desnou, Vikýřovicích, Šumperku a Starém Městě pod Sněžníkem. Tři čtvrtiny z více než čtyř set milionů potřebných pro rekonstrukci zaplatí Evropská unie.

Práce v těchto dnech finišují i na stavbě dešťových zdrží v polích u železniční trati ve směru na Bludov. Dělníci provádějí jejich technologické zkoušky a upravují okolní terén.

„S pracemi budeme hotovi do konce září. Až zdrže kompletně odzkoušíme a zkolaudujeme, napojíme je na kanalizaci,“ řekla manažerka projektu Jana Žváčková.

Zařízení při silnějších deštích zachytí až devět tisíc kubíků vody, které by jinak odtekly do řeky. Čistička velký nápor vody naráz nezvládne.

V příštích letech se práce přesunou na jih okresu. „V rámci druhé etapy chceme opravit stoky a čističky v Zábřehu, Mohelnici a Hanušovicích,“ uvedla Žváčková.