„Nejčastějším projevem po poštípání včelou, vosou, sršněm, ale i komárem je zarudnutí kůže v místě vpichu a svědění, které může být velmi nepříjemné. Do těla se poštípáním může dostat i infekce, která následně způsobí další nepříjemné onemocnění,“ varuje šumperský alergolog Karel Černý.

U dětí se sklony k alergickým reakcím se mohou objevit také puchýře a otoky. „Lidem doporučuji, aby nechodili bosí v trávě a po hmyzu se neoháněli. V přírodě bychom měli být opatrní při pití z otevřených lahví a ostražití také při jídle,“ radí Černý.

„Když míříme do přírody, raději používejme jen neparfémované deodoranty a neoblékejme si jasné barvy s květinovými vzory nebo žlutá trička. Nezapomínejme na repelenty. Rodiče by také venku neměli krmit malé děti sladkostmi a zmrzlinou, protože tyto potraviny přitahují včely a vosy,“ dodal Černý.

Hmyz může zanést do kůže infekci, což se projeví změnou zabarvení v okolí vpichu, kůže postupně mění barvu, může až zfialovět. Otok i bolestivost se stupňují, a pokud jsou v blízkosti mízní uzliny, mohou zduřet a začít bolet. „V tomto případě s návštěvou lékaře neotálejte,“ apeluje Černý.

Jak postupovat při bodnutí

Při bodnutí je nutné odstranit žihadlo, vytlačit jed z rány, místo vpichu otřít čpavkem nebo octem a přiložit ledový obklad. Píchne-li nás hmyz do krku či úst, může dojít k rychlému otoku. To zmírní cucání ledu nebo zmrzliny.

Bolestivost a svědivost pobodaných míst lze ovlivnit léky zmírňujícími alergické kožní projevy, jako je například Fenistil gel. Pokud jde o běžné poštípání komáry bez větších kopřivkových pupenů, stačí jednotlivé vpichy potírat vhodným tekutým pudrem.

Otok v obličeji můžeme mírnit přikládáním studeného obkladu, tekutý pudr se na kůži v okolí očí nehodí. Otoky po poštípání, zejména na končetinách, lze také chladit přikládáním studené tvarohové nebo jogurtové kaše.

U osob, které mají po poštípání hmyzem výraznou místní reakci, je vhodné postižená místa ošetřovat přípravky s obsahem kortikosteroidů, které zmírní otok, zarudnutí i nepříjemné subjektivní pocity. Tyto léky jsou však na lékařský předpis.

Lidé, kteří již někdy v minulosti měli výraznou reakci na hmyzí bodnutí, by měli být navíc vybaveni adrenalinem v injekci pro laickou aplikaci, který obdrží v lékárně na lékařský předpis.

Přečtěte si:
Co se sršním hnízdem? Zlikvidujte si ho sami

Pavla Krobotová