Na Jesenicku existuje osm týmů, které hrají Lázeňskou hokejovou ligu. Celkově se v regionu hokeji věnuje zhruba stovka dospělých. Zápasy i tréninky se mohou odehrávat pouze v zimním období na ledové ploše v Priessnitzových lázních.

Na kluzišti však není kvůli jeho malým rozměrům možné hrát registrovanou ligovou soutěž. Současné podmínky navíc neumožňují, aby se hokeji v Jeseníku mohla věnovat i mládež.

„Oslovil jsem hokejový svaz s myšlenkou, že bychom chtěli v Jeseníku do budoucna postavit hokejový stadion se standardními parametry, kde se dají hrát soutěže. S tím, aby tu hlavně mohla vzniknout mládež," řekl Stanislav Kukučka, který se o zavedení hokeje na standardní úrovni v Jeseníku usiluje.

Podle existujících studií hokejového svazu by výstavba stadionu se standardními rozměry hrací plochy mohla stát čtyřicet až padesát milionů korun. Až polovinu z této částky by mohla pokrýt dotace.

Při fungování osm měsíců v roce, po které trvá hokejová sezona, by provoz stadionu ročně vyšel zhruba na tři a půl milionu korun. Ledovou plochu by však nemuseli využívat jen hokejisté, ale i krasobruslaři nebo hráči curlingu.

„Přes polovinu nákladů se dá zpětně získat z pronájmu ledových ploch. Pak by se provoz musel dotovat více než jedním milionem korun," vypočítává Stanislav Kukučka s tím, že provozní výdaje lze snížit i dalšími způsoby.

Jako ideální místo pro stadion by hokejoví nadšenci viděli prostor u jesenického fotbalového hřiště a sportovní haly. V blízkosti Dukelské ulice by tak vznikl velký sportovní areál. V jedné lokalitě by bylo kromě hokeje možné hrát fotbal, volejbal či florbal. V blízkosti navíc stojí průmyslová škola s ubytovacími kapacitami a jídelnou.

„Celý komplex pak mohou využít pro sportovní kluby a jiné organizace pro sportovní přípravu," naznačil Stanislav Kukučka, který se od loňského podzimu stal zároveň jesenickým radním.

S podnětem na stavbu zimního stadionu přišli hokejoví nadšenci na jesenickou radnici. Vedení města jím bude zabývat. „Možnost výstavby prověříme. Je to o financích, provozních nákladech. Nyní ohledně této věci zjišťujeme maximum informací," řekl starosta Jeseníku Adam Kalous.

Představitelé Jeseníku se proto v dohledné době chystají navštívit partnerské Glucholazy. „Tamní starosta nás informoval, že zde vybudovali ledovou plochu za velmi přijatelné investiční i provozní náklady," sdělil místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Stavba ledové plochy vyšla město v polském příhraničí v přepočtu na pět milionů korun. Kluziště však má menší rozměry a není zastřešené.

V Jeseníku v minulosti existovalo hokejové hřiště za budovou Jiskry v Palackého ulici. Nejbližší zimní stadiony se nacházejí v Krnově, Bruntálu, Horním Benešově a v Šumperku.