O titul letos usilovalo jednapadesát pivovarů z České republiky a Slovenska, odborníci hodnotili 243 vzorků piv.

Holba Šerák zvítězila v kategorii světlých jedenáctistupňových piv v konkurenci osmadvaceti piv známých značek. V soutěži kvasnicových piv, kde se střetávají produkty od minipivovarů i velkovýrobců, byla nejúspěšnější Holba Kvasničák, která nechala za sebou Chotěboř Prémium i světlý ležák s přísadou jemných kvasnic značky Bernard. Holba svým vítězstvím získala právo užívat prestižní značku Pivo České republiky pro letošní rok.

„Jedná se o významné ocenění, které potvrzuje, že vařit poctivé pivo se vyplatí. Značku využijeme pro komunikační podporu našeho piva, je to určitě věrohodný signál pro konzumenty i odběratele,“ komentoval úspěch výkonný řiditel Pivovaru Holba Vladimír Zíka, který byl v soutěži jedním z porotců.

„Rozhodovat v degustační soutěži není jednoduché, začíná se ráno v devět hodin, každého porotce čeká degustace několik desítek vzorků. Ty jsou zpravidla o obsahu jeden až dvě deci, důležité je, že vzorky musejí být podávány ve zcela stejných nádobách a o stejné teplotě. I tvar sklenice může mít na chuť vliv. Mezi jednotlivými degustacemi se konzumují chuťově neutrální pečivo, sýr, nebo uzenina,“ prozradil Vladimír Zíka.