Hráčům se pak na displeji objevuje reálný obraz ulice či parku, do něj ale občas vyskočí animovaná příšerka, kterou je třeba chytit. Pokémoni se na jednom místě zdrží sotva několik minut, různě se přesouvají, takže nelze dát na něčí typ a jít si pokémona odchytit přesně tam, kde ho ulovil jiný hráč.

Jedním z lovců je i dvaadvacetiletý Michal Benýšek, který se hrou baví společně s kamarády. „Je to chytře udělaná hra, která se navíc stále vyvíjí, docela to člověka pohltí. Ale nejsem zase fanatik, takže pokémony lovím nejčastěji při cestě z práce a do práce. Když mám štěstí, tak alespoň tři chytím. Ale třeba kamarád vyráží za pokémony z práce i v pauze místo oběda," řekl Michal Benýšek.

Kolik lidí v Šumperku hraje, je těžké odhadnout. „Bude to opravdu hodně, všichni moji známí pokémony jedou a někteří našlapali neuvěřitelně moc kilometrů. Já jsem za měsíc ušel jen necelých padesát kilometrů," řekl Michal Benýšek.

Zatímco u jiných her lidé zůstávají u počítače v pokoji, za pokémony musejí ven a pořádně se projít. Jinak než pěšky se totiž za příšerkami putovat zpravidla nedá, většina se jich objevuje v husté městské zástavbě, v přírodě jich je méně. „Já jsem jen jednou musel prolézat husté křoví, většinou to jde snadno. Ale kamarád je někdy chytá i v autě, to je pak s ním o strach někam jet," řekl Michal Benýšek.

Japonský animovaný seriál o pokémonech, jejichž postavičky nyní ožívají v populární hře, byl u nás televizním hitem v 90. letech. „Možná jsem jako děcko sbíral nějaké kartičky nebo samolepky pokémonů, už si to příliš nepamatuji. Ale na seriál jsem se určitě díval," dodal Michal Benýšek.

Pokémon Go

Hra se těší tak nebývalé popularitě především proto, že hráči musí aktivně hledat pokémony ukryté různě po městě. Stačí spustit aplikaci v chytrém telefonu a podle mapy pak vyrazit na lov. Samotný odchyt pak probíhá prostřednictvím zabudované kamery v mobilu nebo tabletu. Přes displej mobilního zařízení totiž ve skutečném prostoru uživatelé virtuální příšerky vidí. Hra tedy staví na principu takzvané rozšířené reality, na displeji telefonu je schopna vykreslit virtuální předměty v reálném prostředí.

Hráči začínají zvolením postavy a vytvořením vlastního avatara.. Posléze se mohou začít objevovat pokémoni, které je možné chytat do pokéballů. To někdy může jít snadno, stačí hodit pokéballem, ale někdy je potřeba se snažit více. Pokéballů není neomezené množství a další je možné získat sledováním pokéstop na historických místech, sochách a zajímavostech. Z vajíček, které při sledování pokéstop hráč najde, se mohou pak vyklubat pokémoni.

Součástí hry, i když ne tím hlavním, jsou souboje, které na takzvaných gymech mohou uskutečnit dva protihráči. Souboj neprobíhá krok za krokem, ale v reálném čase, a bitva je časově omezená. Hráče je potřeba v krátkém čase absolutně porazit, jinak se vítězství nepočítá.

Za to vše se samozřejmě hráči střádají body a zkušenosti, které hru posunují na další úrovně.

Za vývojem titulu Pokémon Go stojí vývojářské studio Niantic, které získalo licenci od společnosti Nintendo. Stále populárnější hra už podle ale řadu lidí vystavila nebezpečným situacím. Někteří lidé si totiž způsobili zranění, když v mnohdy nepřehledném terénu nevěnovali pozornost svým krokům a sledovali displej mobilu.