V bytě jsou plesnivé a omlácené zdi. Z oken zbyla jen venkovní křídla. O teplé vodě se nájemníkům může jen zdát. Rozbitý bojler nefunguje a neuvěřitelná špína od vstupu do koupelny odpuzuje. Teplo zajišťují jen stará kamna na uhlí umístěná v ložnici, na kterých si nájemníci stěží ohřejí plechovku s jídlem.

Zdeněk Kocourek a jeho družka Alena Pazourová mají slzy na krajíčku. Uvěřili totiž inzerátu, který je lákal na byt první kategorie o velikosti dva plus jedna v Bernarticích s kompletním zařízením vhodným k bydlení pro důchodce.

„Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Dohodli jsme se s podnikatelem (Šumberou pozn. redakce), přijeli do Bernartic, a tam nám oznámil, že volný byt je jinde,“ vzpomíná na osudnou noc Alena Pazourová.

Po setmění je podnikatel František Šembera přivezl do Horního Fořtu. V jakém stavu je byt, to nezkontrolovali. Dostali na výběr: buď podepíší smlouvu, nebo skončí na ulici. Za čtyři tisíce korun nájemného bydlí v pastoušce.

Ve smlouvě se navíc osudný večer zavázali, že v případě odchodu musejí byt předat bez závad. K soudu se podle smlouvy nesmějí odvolat. „To je strašné. Jsme důchodci, nechceme nic extra, jen slušné bydlení,“ posteskl si Zdeněk Kocourek. Trpí cukrovkou a epilepsií a má obavy, že se jeho zdravotní stav zhorší.

Pár se obrátil s doporučením sousedů s žádostí o pomoc na Sdružení Ester v Javorníku. „Pan podnikatel podobné smlouvy uzavírá běžně, ale tento byt je neobyvatelný a smlouva je neplatná a protizákonná. Nejsou ničím vázáni,“ řekl po prostudování listiny Abraham Staněk ze Sdružení Ester. Se spolupracovníky hledá pro pár jiné bydlení.

Stejného názoru je i starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL), pod jehož obec osada Horní Fořt patří. „Podnikatel využil tísně. Smlouva je vydřidušská. Platit holý nájem čtyři tisíce korun za vybydlený byt je šílenost. Bohužel, obec nemá v současné době nic volného, kde by pár mohla ubytovat,“ řekl při návštěvě rodiny starosta. Proto ihned v okolních obcích začal hledat vhodné bydlení.

Sám majitel má na své nájemníky jasný názor. „Ty lidi bych do normálního bytu nedal. Nebudí důvěru normálnosti,“ prohlásil na adresu svých nových nájemníků.

Výše nájemného se mu zdá přiměřená a v tom, že byt je plný plísně, nevidí problém. „Pokud budou topit, a jedny kamna celý byt vyhřejí, plísně se zbaví,“ míní Šumbera. Striktní smlouvu není podle jeho slov nutné dodržet. „Není problém od ní okamžitě odstoupit. Nikdo jim nebrání, aby odešli,“ dodal podnikatel.