Dvanáctiminutový snímek pohrávající si s myšlenkou, že v rozlehlé budově straší duše zemřelých pacientů, zavěsili jeho autoři na YouTube. Tam ho za první týden vidělo přes čtyři sta lidí, rapidní nárůst ale zaznamenal po zveřejnění ve čtvrtečním vydání Deníku a zejména pak na deníkovém webu.

„V pátek v šest hodin ráno mělo video sedm set shlédnutí a tentýž den v deset hodin už dvojnásobek. Dnes už ho vidělo téměř dva a půl tisíce lidí,“ říká jeden z trojice autorů, pětadvacetiletý Petr Vojáček.


Před dvěma měsíci si koupil kameru a začal natáčet pro pobavení různé klipy. Pak šel s kamarádem kolem Sanatorky a dostal nápad, jak ponurou budovu využít.

„Všechny záběry jsme natočili během pár podvečerních a večerních hodin 12. října. Měli jsme plán strašidelných scén, ale zbytek jsme vymýšleli až na místě a musím říct, že jsme se u toho sami báli. Byli jsme docela vystresovaní,“ řekl Petr Vojáček.

Zároveň vyvrací dojem, že se s kamerou dostali do útrob prázdné budovy, a obelstili tak nastražená bezpečnostní čidla.

„Některé záběry jsme točili rozbitými okny v přízemí a další pak v jediném prostoru, který je zvenku volně přístupný - ve sklepě. Natáčeli jsme tu velkou místnost s různých úhlů,“ říká autor a upozorňuje na jeden z komentářů v internetové diskusi: „My byli nahoře dnes a spustili jsme tam alarm, tak tam radši nechoďte,“ varuje pisatel příspěvku.

V diskusi převažují pozitivní reakce: „Ani se nechce věřit, že jste to točili vy, a ne BBC, fakt výborný.“ „Hudba dobrá…a cením si té odvahy. Já se bojím po tmě i do špajzu.“ „Já jsem si u toho zakrývala oč, co tam na mě vybafne.“ „Mně se nejvíc líbí ten vyděšený útěk - maximálně věrohodný!“

Nechyběly ale ani kritické hlasy: „Nevím, na co si to hrajete. Okoukáte pár filmů a podle nich se něco snažíte natočit.“„Kdyby se tam v každým záběru netřepal nějakej šašek s prostěradlem, tak by to mělo větší atmosféru.“

V diskusi se objevily i názory, jaká je škoda, že někdejší honosnou budovu sanatoria čeká demolice, a také informace o době, kdy budova ještě nebyla zajištěna čidly: „Před pár lety se vevnitř povalovaly stohy materiálů s rodnými čísly i dosud žijících pacientů, evidenční knihy, kde bylo mimo jiné i datum narození i úmrtí a kontakty na rodinu. Nejednalo se o pár listů, ale stovky karet pacientů. Bezdomovci si z toho rozdělávali oheň.“

Dva z trojice autorů snímku - Petr Vojáček a Vladimír Štaigl - chystají pokračování. Druhý díl už má být víc dějový. „Bude o tom, že jsme při první návštěvě v sanatorce něco ztratili, musíme se pro to vrátit a duchové zemřelých pacientů nás začnou pronásledovat až domů,“ říká Petr. Na YouTube by se měl snímek objevit asi koncem listopadu.

Na webových stránkách Deníku si článek o hororovém videu přečetlo 4 200 čtenářů.

Video o duších mrtvých pacientů šumperské Sanatorky hitem internetu