Plánovaná třídenní porada skončila v polovině, aby ředitelé mohli připravovat pomoc ve svých regionech.

„Cestou na poradu jsem projížděl Přerovskem. Jeli jsme prudkým lijákem, půda je tam všude totálně nasáklá, takže už odtéká jen po povrchu,“ uvedl Jiří Karger. „Posílat tam hned teď nějakou pomoc by bylo zbytečné, musíme počkat, až voda opadne a lidé se vrátí do svých domovů.“

Situace v Troubkách ve fotogalerii k tomuto článku

Hned po příjezdu ale začal Jiří Karger obvolávat partu, které na Charitě říkají „rychlá rota“. Je to asi osm dobrovolníků z řad studentů a skautů.

„Jsou soběstační, na místo si přivezou vlastní nářadí a materiál a pomáhají například s úklidem bahna. Zatím u nich zjišťujeme, zda a kdy se budou moci uvolnit z práce a ze škol,“ dodal Karger. Upozornil také, že žádnou materiální sbírku zatím Charita neorganizuje.

Na pomoc zatopeným obcím vyrazili i čtyři muži z každé oblasti, kde působí Horská služba.

„Na cestě už je jedno těžké terénní auto s dvoučlennou posádkou a další je připraveno vyrazit. Sraz mají všichni večer ve Frýdlantu nad Ostravicí a budou k dispozici krizovému štábu Moravskoslezského kraje,“ uvedl včera náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD) uvedl na videokonferenci s hejtmany ostatních krajů, že již brzy bude postižená oblast potřebovat stovky vysoušečů, a požádal zástupce regionů, kde záplavy nejsou, aby přístroje začali připravovat k zapůjčení.

Charita Zábřeh jich má k dispozici více než deset a má i kalová čerpadla. Zařízení nabídne Arcidiecézní charitě, kde pomoc postiženým regionům koordinuje Robert Neugebauer. Stejně to fungovalo už v době loňských povodní na Jesenicku.

Situaci v zaplavených regionech sledují také šumperští profesionální hasiči. Není totiž vyloučeno, že budou povoláni vystřídat kolegy, kteří už zasahují při povodních.

„Jsme samozřejmě připraveni vyjet, ale hasiči v zaplavených obcích zatím svou práci zvládají. Pomoc bude nutná především při odstraňování škod, až opadne voda,“ sdělil ředitel šumperského územního odboru Hasičského záchranného sboru Martin Žaitlik.

Šumperská radnice je připravena vyslat jednotku sboru dobrovolných hasičů.

„V této chvíli zasahují především složky integrovaného záchranného systému, my jsme připraveni poskytnout pomoc později. Například loni jednotka temenických hasičů velmi účinně pomáhala na Jesenicku, kde ze zatopených domů odčerpávala vodu a čistila studny,“ řekl šumperský starosta Zdeněk Brož (NV).