Olomoucké středisko letecké záchranky má ve svém vybavení palubní naviják pro zásahy přímo z vrtulníku jako jedno z mála v Česku. Výcvik organizovala společnost Air – Transport Europe (ATE). Ta od roku 2017 provozuje LZS v Olomouckém kraji provozuje.

V zimně ztěžuje práci záchranářům hůře dostupný terén. Narůstá také počet zraněných, kteří vyžadují transport vrtulníkem. Letečtí a horští záchranáři při akcích v těžko přístupném terénu často spolupracují.

„To co bychom s naší technikou byli nuceni provádět složitě a zdlouhavě, se dá snadno vyřešit příletem vrtulníku s palubním navijákem. Přímo do požadovaného místa se může spustit lékař společně se záchranářem horské služby, pacienta ošetří a následně po šetrném a rychlém přesunu na palubu vrtulníku pokračuje transport postiženého do zdravotnického zařízení,“ popsal Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Vizualizace budoucí podoby prostoru po textilce Moravolen.
Z továrny bydlení, z depa prostor pro mladé. Velká část Hanušovic změní tvář

Dvoudenního výcviku se zúčastnilo osm záchranářů jesenické horské služby. Absolvovali jej v Olomouci.

„Výcvik se skládal z teoretické přípravy i praktického nácviku na zemi i ve vzduchu. Záchranáři z horské služby cvičili přímo na našem vrtulníku EC135 T2 – Airbus, který je palubním navijákem vybaven. K simulaci leteckého zásahu v nepřístupném terénu jsem využili nedaleký les. Olomoučtí letečtí záchranáři výcvikem prošli už v září,“ uvedla Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí společnosti ATE,.

Olomoucké středisko LZS je jediným střediskem provozovaným soukromou společností, které má palubní naviják ve výbavě. „Pořízením palubního navijáku se velmi zvýšila kvalita poskytované zdravotní péče i bezpečnost a rychlost prováděných záchranných i technických činností,“ dodal náčelník Vítězslav Kaller.

Zrekonstruovaný průtah Dolní Libinou.
Libinou už projedete po novém asfaltu, opravená je i cesta u Žulové