Lesy okolo Velkoklínské chaty nedaleko Červenohoského sedla se ve čtvrtek 3. října rozléhal štěkot psů. Se svými svěřenci zde za mlhy a teploty kolem nuly cvičila plošné vyhledávání parta horských záchranářů.

Mezi nimi Jan Šimeček a Zdeněk Mašek, kteří přijeli z Božího Daru v Krušných horách s devítiměsíčními borderkoliemi Mauí a Flejky.

„Motivovali nás kolegové. Jezdíme na naše soustředění a viděli jsme kluky, jak vodí psy. Začali jsme s nimi jezdit jako figuranti, pak jsme se rozhodli, že si vezmeme štěňátko a budeme ho vést k výcviku,“ říká Zdeněk Mašek.

S výcvikem záchranářského psa je podle jeho slov třeba začít prakticky od narození.

„U štěněte je velmi důležitá fáze do šesti týdnů života, kdy musí přijít do kontaktu s člověkem. Pokud kontakt v této době chybí, už to nikdy nedoženete. Zvíře může být plaché, bát se cizích lidí. Záchranářský pes musí být kontaktní, přátelský, musí mít lidi rád. Když je mít rád nebude, nebude je ani hledat,“ vysvětluje Zdeněk Mašek předtím, než vyrazí s Flejky do terénu.

Podle Jana Hepnara, člena kynologické brigády Horské služby, se podobné kurzy v Česku konají jednou za měsíc.

„Pro pejsky je to hra na schovávanou. Základ je, aby pes správně hledal. K tomu musí mít i dobrou úroveň motivace,“ poznamenává k metodám výcviku.

Základem hledání na ploše je takzvané revírování. Psovod při něm svého čtyřnohého svěřence vysílá z jedné strany na druhou. Společně tak propátrávají vytyčené území.

„Když přijedeme na místo, nevíme, kde se člověk ztratil. Pes musí celý prostor kompletně prohledat. Když z něj odejde, musí být celý sektor čistý,“ objasnil Jan Hepnar.

Jakmile napadne sníh, čeká psovody a jejich svěřence výcvik vyhledávání v lavinách. Ke zkouškám, které jsou podmínkou pro zařazení mezi služební psy Horské služby, budou moci jít, až budou zvířatům nejméně dva roky.

„Musí dozrát fyzicky i psychicky. Výcvik by se neměl uspěchat, pejska by to mohlo přestat bavit, získal by třeba nedůvěru k lidem,“ uzavírá horský záchranář Mašek.

U Horské služby v Česku slouží čtrnáct psů. Osm z nich získalo navíc atest ministerstva vnitra. Mohou tak pomáhat při pátracích akcích hasičům či policii.