Na horách celý uplynulý týden panovaly ideální podmínky. Sněhu je všude dost, všechna střediska jsou v provozu a dobré bylo i počasí. Přestože v nižších polohách takřka všechen sníh roztál, na horách stoupají teploty nad bod mrazu jen přes poledne.

V uplynulém týdnu měli jarní prázdniny školáci na Šumpersku, Jesenicku a Olomoucku, takže střediska byla daleko plnější než obvykle, a to i ve všedních dnech.

Návštěvnost si pochvalují například v jednom z největších středisek v Jeseníkách – K3Sport v Koutech nad Desnou. „Na sjezdovkách bylo denně kolem patnácti stovek lidí. Návštěvnost se oproti jiným týdnům zvedla hlavně v pracovních dnech," řekl ředitel areálu Petr Marek.

Prázdniny v našich okresech ale paradoxně úplným vrcholem sezony nejsou. Ten přijde až v době, kdy mají volno školáci v Brně a také na Zlínsku nebo Uherskohradišťsku. „Tyto termíny společně s prázdninami v Ostravě jsou tradičně nejsilnější," dodal Petr Marek.

Jeho slova potvrzuje i Leoš Klaban, majitel areálu Oáza v Loučné nad Desnou, jehož součástí je i penzion. „Když jsou prázdniny v Brně, tak je vždy velká poptávka po ubytování. Doufáme, že nám na tu dobu vyjde počasí," podotkl Leoš Klaban. V Brně budou mít jarní prázdniny za dva týdny – od 23. února.

Podle Leoše Klabana se na Oáze podařilo vyřešit i letitý paradox, kdy prázdniny na Šumpersku a Olomoucku znamenaly slabší týden. „Máme už stálou klientelu, hosté penzionu navíc plně využívají naše vleky. S návštěvností jsme spokojeni. Na svahu se projevilo, že v pondělí nasněžilo, i to, že jsme na jarní prázdniny nabídli slevy a lyžování za velmi dobré ceny," doplnil Leoš Klaban.

Upozornil také, že mezi návštěvníky hor stále stoupá poptávka po kratších pobytech než je celý týden. V kurzu jsou pobyty na víkend nebo na dva až tři dny.

Vysoká návštěvnost se projevila i na počtu úrazů, které museli ošetřovat záchranáři z horské služby. „Počet úrazů se přibližně zdvojnásobil. Běžně ošetřujeme kolem deseti úrazů za den a například ve čtvrtek to bylo šestadvacet zásahů," sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Nejčastějšími zraněními jsou poškození kolenních kloubů, vazů a šlach. Předstihly už dokonce i zlomeniny. I těch je ale dost, hlavně rukou, nohou, klíčních kostí nebo zápěstí.

Za větší počet úrazů může částečně i počasí. Přes den na sluníčku bylo nad nulou, takže sníh změknul. V noci ale mrzlo, takže zejména dopoledne byly sjezdovky hodně rychlé a tvrdé, někdy až zledovatělé.

Lyžaři by měli být opatrní a dbát na správnou výbavu. „Samozřejmostí by měla být přilba, stále více snowboardistů, ale už i lyžařů, využívá i chrániče páteře. Pak je také potřeba dodržovat známé Desatero FIS, tedy hlavně být ohleduplní, nepřeceňovat své síly, nejezdit příliš rychle nebo nezastavovat na nepřehledných místech. Jde o to, aby si tato pravidla lyžaři uvědomili a respektovali je," připomněl Michal Klimeš.

O víkendu musela horská služba zasahovat u čtyřiačtyřiceti úrazů. Pět z nich si vyžádalo přivolání lékaře. Na Dolní Moravě musel v neděli dokonce přistávat i záchranářský vrtulník.

V Jeseníkách aktuálně platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Horští záchranáři nebezpečí lavin zmírnili v pátek, protože se už částečně stabilizovala vrstva nově napadaného sněhu. Přesto stále důrazně varují návštěvníky hor, aby nechodili do lavinových katastrů. Na značených trasách jim nebezpečí nehrozí.

Lavina naposledy v Jeseníkách spadla 1. února ve Velkém kotli. Na svahu se tou dobou naštěstí nepohybovali žádní lidé, takže horská služba nemusela nikoho zachraňovat.