„Je to obtížné, ale doposud se nám daří vytvářet rezervy pro další pacienty. Situaci řešíme ze dne na den,“ vysvětluje krajský koordinátor covidové péče a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

V sousedním, Pardubickém kraji již nemocnice kapacitně kolabují. Jak vypadá situace v Olomouckém kraji k dnešnímu datu? Kolik je hospitalizováno covid pozitivních pacientů a kolik z nich vyžaduje intenzivní péči?

V Olomouckém kraji je hospitalizováno přes 400 pacientů, intenzivní péči vyžaduje 90 z nich.

Jaká je aktuální rezerva v Olomouckém kraji?
Stále vytváříme rezervy a transformujeme další oddělení na covidová. Je to obtížné, ale doposud se nám daří vytvářet rezervy pro další pacienty. Situaci řešíme ze dne na den.

Aktuální počty hospitalizovaných dosahují maxima z ledna a podzimu?
Tou dobou bylo ještě více pacientů než dnes.

Nemocnice v Olomouckém kraji v této těžké situaci ještě dokáží další lůžka s kyslíkem i JIP operativně přidat. Jaký je ale strop?
Strop v zásadě není, ale neustálé další navyšování půjde na úkor kvality. Je to jako při službě v ambulanci: pacienty ošetříte téměř vždy všechny, ale máte na ně stále méně a méně času.

Olomouc, centrum města 16:00 až 17:00, 4. března 2021
Pár dní lockdownu: v Olomouci výrazně ubylo aut, na Pradědu pusto jak nikdy

Kdy v Olomouckém kraji očekáváte dosažení maxima a následné otáčení křivky v počtu hospitalizací?
Každý den zatím dochází k diagnostikování vyššího počtu nových případů, než tomu bylo před týdnem, takže jsme stále na vzestupu. Věřím, že se projeví přijatá opatření a do týdne již bude přibývat méně nových pozitivních případů v porovnání s minulým týdnem. V nemocnicích ovšem bude mít tento jev cca 10 dnů zpoždění.

Personálně je situace v nemocnicích zvladatelná? Nebo je již zapotřebí povolat posily z řad ambulantních specialistů?
Situace je ještě hraničně zvladatelná.

Umožňují nyní lůžkové a personální kapacity přijetí pacientů z jiných krajů? Leží aktuálně a případně kolik těchto pacientů ve FN Olomouc?
Snažíme se pomáhat, včera jsme přijali pacienta z Liberce, máme ještě několik pacientů z jiných krajů přijatých z minulého týdne. Pokud můžeme, pomoci musíme.

Ošetřovatelka v Kroměřížské nemocnici Iveta Hodoušová
Sestry na covidovém oddělení: Nikdy jsme neviděly umírat tolik lidí

Co by mělo následovat po 21. březnu - z pohledu krizových vládních opatření proti šíření nákazy? Rozvolnit částečně, nebo v žádném případě a držet stávající „lockdown“ ještě v řádu týdnů?
Bude záležet na epidemické situaci, nicméně pro zdravotnictví je nynější zátěž extrémní. Abychom se mohli věnovat i ostatním pacientům a dohánět odloženou péči, musí zátěž nemocnic poklesnout minimálně na jednu čtvrtinu současných hospitalizací pro Covid-19.

Jaký vliv na současný vývoj epidemie má takzvaná britská mutace? Převažuje již v olomouckém regionu?
Velký. Právě proto přijatá opatření přestala v posledních týdnech fungovat. První britskou mutaci jsme v naší laboratoři objevili 28. ledna. Od 10. února představovala asi 10 procent záchytů, na konci minulého týdne to bylo 30, v pondělí 50 a dnes jsme již na 80 procentech.

Je u pacientů s prokázanou mutací zároveň závažnější průběh onemocnění? Prokazují se u této mutace nějaká specifika?
Průběh onemocnění je u této mutace obdobný.

Starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák
Byl jsem jednou nohou na druhém břehu, líčí zápas o život starosta Hněvotína