Proto se na sedlo přes silný vítr vydali a doufali, že počasí se brzy zklidní a vyznavači běžek přece jen dorazí na připravený teplý oběd a pár piv. Po pár hodinách čekání vzdali.

„Ráno jsme vyjeli do práce, ale v Rudolticích nás zastavili, že dál nesmíme. Hrozil pád dalších stromů. Vítr jich měl polámat snad desítky a nevypadalo to pořád dobře,“ svěřila se Ludmila Dočkalová, provozovatelka Motorestu Skřítek, který v těchto dnech vyhledávají zejména běžkaři a motoristé jedoucí mezi Šumperkem a Bruntálskem.

Sobota 17. března 2018. Hasiči odstraňují následky silného větru v Olomouckém kraji
Severák lámal stromy a zvedal střechy, některé silnice museli zavřít

Riziko bylo podle místních větší na bruntálské straně, kde staré stromy obtěžkané sněhem nápor větru nevydržely a popadalo jich více než směrem na Šumperk. Sešlápli proto plyn a zamířili do zatáček směrem na horské sedlo.

„Vítr ale neslábl a nikde ani noha. Jediné auto neprojelo. Raději dopravu nepustili,“ shrnula několikahodinové čekání Dočkalová.

Protože venku se čerti ženili, i když neradi, nechali sporák studený a vydali se na cestu domů.

„Počasí neporučíme. Vzalo nám přes 20 tisíc korun, ale co naděláme. Snad bude příští víkend krásně a lidé si přijedou užít pravou zimu, která zatím nebere konce. Sněhové podmínky pro běžkaře jsou kolem Skřítku ideální,“ usmála se Dočkalová.

Chata Jiřího na Šeráku v Jeseníkách
Chata na Šeráku zavřela, nejsou zaměstnanci