V únoru 1931 padla na nároží dnešních ulic 8. května a 17. listopadu k zemi stará budova hostince. O Vánocích téhož roku zářil na tomtéž místě neonovými nápisy nový palác. V přízemí se nacházela prodejna věhlasné olomoucké firmy ASO, v patře kavárna a nad ní hotelové pokoje.

Novostavba ve městě vyvolala rozruch. Nejen kvůli do té doby ve městě neobvyklému obchodnímu domu nebo moderní kavárně.

Stavebníkem budovy byl Pozemkový ústav v Olomouci. Banka, která se zaměřovala na podporu českých aktivit a podnikání na Moravě.

Stavbu nechala vybudovat ve městě, v němž z velké většiny žilo německé obyvatelstvo.

„Grand vyrostl na bulváru mezi nádražím a německým gymnáziem, na který byli Němci v Šumperku patřičně hrdí. A teď přímo naproti německému gymnáziu a německému evangelickému kostelu vyrostl na velmi lukrativní parcele takový výrazně český podnik. Někdy se v německých novinách objevovaly velmi negativní reakce, že se tu český živel roztahuje,“ vylíčila kurátorka výstavy Kristina Lipenská.

Rekonstrukce bývalého hotelu Grand v Šumperku - trakt saun v horním patře nového hotelu Perk. Říjen 2022
FOTO: Proměna legendárního šumperského hotelu jde do finále

Svědek okupace i schůzek generací Šumperáků

Pod dochovanými plány budovy je podepsán Tomáš Šipka, stavitel z Olomouce-Hodolan. Ukázalo se však, že jejím architektem je někdo jiný.

„Díky pramenům se mi ji podařilo spojit s architektem Bohumírem Čermákem. Jeho nejznámější stavba je obchodně-živnostenský pavilon s vyhlídkovou věží na brněnském výstavišti. Čermák se pak spojil s firmou ASO. Pro ni tvořil téměř všechny objekty a obchodní domy, kterých bylo po republice téměř dvacet. Jeden z nich byl i Grand v Šumperku,“ odhalila autorka výstavy.

Hotel Grand se nacházel na nejdůležitější křižovatce v centru města. Pamatuje tak řadu významných událostí, které se v Šumperku během dvacátého století odehrály: odhalení sochy Stalina na blízkém prostranství i jeho odstranění, průvody a manifestace v éře komunistického režimu, ale i příjezd okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, která před hotelem zastavil dav místních.

Dům kultury v Šumperku potřebuje nutně rekonstrukci.
Velká rekonstrukce je daleko, šumperský kulturní dům i tak chystá změny

Byl ale také svědkem tanečních večírků, schůzí i svateb. Restaurace a kavárna v Grandu bývaly místem, kde si dávaly schůzky celé generace Šumperáků. Část výstavy tak vzniká z fotografií a předmětů, které muzeu na základě výzvy přinesla veřejnost.

„Získali jsme pestrou sbírku fotografií. Za nejcennější považuji kontakty s potomky někdejších zaměstnanců hotelu nebo restaurace. Velmi vzácná fotografie zobrazuje původní interiéry původní kavárny v patře, které navrhl architekt Čermák. Později byl nahrazen jiným mobiliářem pravděpodobně z jiného hotelu v Šumperku. Další zajímavou fotografií je fotografie prezidenta Václava Havla, který v roce 1993 navštívil Šumperk a v Grandu byl na obědě. Ta mě velmi potěšila,“ poznamenala Kristina Lipenská.

Modernizace v 60. letech

V 60. letech 20. století hotel prošel rozsáhlou modernizací, při níž byla dostavěna jeho část do ulice 8. května. Další rozsáhlou rekonstrukcí prochází v této době.

Z původní budovy při ní zůstal jen skelet. Podobu jeho interiérů tvoří Lucie Koldová, dvojnásobná držitelka ocenění Grand designér roku ceny Czech Grand Design. Hotel tak bude po desetiletích opět architektonickým skvostem.

Věra Lukešová s vrátným šumperské Hedvy v 70. letech minulého století
V Hedvě našla práci i budoucí švagrovou. Milovanou fabriku teď bourají

Součástí výstavy tak budou vizualizace budoucí podoby hotelu, který bude po rekonstrukci nést název Perk.

„Necháváme vyrobit model hotelu ve stavu, v jakém byl o Vánocích v roce 1931 otevřen. Jako exponát máme přislíben i kousek nábytku navržený Lucií Koldovou a vyrobený firmou Master & Master ze Zábřehu,“ doplnila Kristina Lipenská.

Výstava bude zahájena 22. března. Její součástí budou ve středy 19. dubna, 31. května a 7. června vycházky po šumperských hotelech a hostincích a ve středu 17. května přednáška o historii hotelu Grand. Samotný hotel plánují současní majitelé po rekonstrukci otevřít pod názvem Perk letos v létě.