Kdysi německá banka, pak po desetiletí vojenská správa a v budoucnu možná hotel. Takovou historii bude nejspíš mít budova na Hlavní třídě v Šumperku, v níž ještě před dvěma lety sídlili vojáci. Osud rozlehlého objektu má v rukou zastupitelstvo. Pokud kývne na návrh radních, město zveřejní příslib prodeje s cílem proměnit budovu v hotel s restaurací.

„Dům je v ideálním místě v centru města, přitom má v zadním traktu dostatek místa pro parkování. Proto navrhujeme cenu osm milionů korun,“ informoval místostarosta Marek Zapletal (ODS). Znalecký posudek zní na 6,6 milionu korun a moc nechybělo k tomu, aby město objekt za tuto cenu koupilo. Nakonec ho ale získalo bezúplatně.

Vojenská správa objekt opustila v dubnu 2005 a město se od té doby snažilo chátrající dům získat. Na bezúplatném převodu se s ministerstvem obrany nedohodlo, jednalo tedy o koupi, ale pak přišel zásadní obrat. Radnice zjistila, že objekt získalo město po válce jako konfiskát a že by ho tedy mohla jako historický majetek dostat zpět v restituci. A začal soudní spor s ministerstvem. Podle zákona o převodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí je možné převádět jen majetek, který obce vlastnily k 31. prosinci roku 1949.

Fond národní obnovy přidělil objekt městu Šumperk 8. prosince 1949, tedy z hlediska restituce včas. Tehdejší úředníci ale budovu zapsali na město až v srpnu roku 1950. Město argumentovalo prvním datem a soud mu dal nakonec za pravdu.

„Dvacátého června budovu fyzicky od vojáků převezmeme. Pokud všechno dobře půjde, mohlo by zastupitelstvo už v září rozhodovat o novém majiteli. Bude to největší majetkový převod za poslední roky,“ řekl tajemník radnice Petr Holub.