Radnice bude za lukrativní nemovitost v centru města, která však potřebuje nutně rekonstrukci, požadovat minimálně osm milionů korun. V objektu by mělo vzniknout ubytování hotelového typu, případně penzion.

Příslib prodeje budovy schválili na svém posledním zasedání šumperští zastupitelé, kteří také stanovili podmínky pro budoucího kupujícího. Termín pro podání písemných nabídek skončí 20. srpna. Poté rada města nabídky vyhodnotí a doporučí budoucího majitele budovy. Konečné slovo budou mít opět zastupitelé.

„Město Šumperk získalo budovu bývalé vojenské správy až po soudním sporu s ministerstvem obrany. Fyzické předání objektu na město se uskutečnilo na konci června,“ připomněl Milan Šubrt z majetkoprávního odboru šumperského městského úřadu.

Vojáci opustili budovu na jaře roku 2005. Město se od té doby pokoušelo získat objekt do svého vlastnictví. Na bezúplatném převodu se ale s ministerstvem obrany nedohodlo. Jednalo proto o koupi budovy, a to za šest a půl milionu korun. Později ale úředníci zjistili, že město objekt získalo po válce jako konfiskát, a proto by jej mohlo dostat zpět v restituci.

Vlastníka budovy určil až soud
O tom, že budova opravdu patří jako historický majetek městu, musel rozhodnout až soud. Podle zákona o převodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí je totiž možné převádět jen historický majetek, který obce vlastnily ke 31. prosinci roku 1949. Tehdejší úředníci ale bývalou okresní vojenskou správu zapsali na město až v srpnu roku 1950, přestože rozhodnutí o odevzdání konfiskovaného majetku ve prospěch Šumperka bylo vydáno už 8. prosince 1949.

Většina oslovených Šumperanů prodej budovy vítá. „Většina budov na Hlavní třídě je opravených, jenom bývalá vojenská správa chátrá a je nevzhledná. Konečně se s ní snad bude něco dít,“ řekl místní občan Pavel Brázda. „Hotel nebo penzion by nebyl špatný. Je to v nádherné lokalitě v centru a jistě by se uživil. Nebylo by ani špatné, kdyby tady vznikla nějaká pěkná restaurace,“ dodala Jiřina Švestková ze Šumperka.

Součástí příslibu prodeje zatím nejsou garáže v zadním traktu budovy v památkově chráněné zóně. „Garáže zůstávají ve vlastnictví České republiky, protože je vybudovala armáda a nejsou historickým majetkem města,“ vysvětlil Šubrt. Nový majitel budovy tak bude muset o jejich odkupu jednat se státem sám.