V lesích však po sobě zanechávají pohromu. S auty se nebojí ani vjet do zakázaných míst. Porušují zákony, trestu se však dočká málokdo. Policistů a lesních správců na kontrolu je nedostatek.

„Šla jsem na procházku na Růženec. V lese jsem potkala deset polských aut a pod vrcholem další. Proti mně šli Poláci. Jen uložili do auta koše hub a šli zase znovu sbírat. Parkují, kde se jim líbí,“ řekla žena z Bílé Vody.

„U nás je to katastrofa,“ potvrzuje další občan z Bílé Vody, který se po nedobré zkušenosti obává prozradit své jméno. „Nerad bych měl na domě rozbitá okna. Jezdím do lesa na kole, protože ctím dopravní značky a nechci dostat pokutu, ale Polákům se vjezd toleruje. Já proti nim nic nemám, ať si natrhají houby, ale buď budeme zákony ctít všichni nebo nikdo,“ netajil rozhořčení houbař. Podle něj by stačilo počíhat si na polské řidiče, rozdat pár pokut a bylo by po problému. Poláci by se mezi sebou rychle informovali. Problém částečně připouští i Pavel Hájek, lesní správce javornické správy Lesů ČR. „V Polsku mají vjezd do lesů zakázaný, a tak si myslí, že si u nás mohou dělat co chtějí,“ řekl Hájek.

Podle něj by s nápravou mohli pomoci sami lidé. „Mohli by opsat značky aut a nahlásit to buď nám, nebo na hraničních přechodech,“ požádal občany o pomoc správce. Lesáci nemají k dispozici tolik lidí, aby mohli být všude. S nezákonnými vjezdy do lesů nemají naproti tomu prakticky žádné problémy v jesenické pobočce správy lesů. „Patřím k těm, kteří jsou přísní, dávám nejvíc pokut,“ prozradil lesní správce Jaromír Latner nejrychlejší metodu, jak zamést s nešvarem, že auta zajíždějí až do lesa. Lesníkům nyní dělá starosti také chování Poláků. „Jak jsou houby, je zle. Už v šest hodin ráno jsou v lese. Nejhorší je, že nechodí jen jednotlivci, ale přijede skupina deseti aut a jdou v rojnici. Zvěř a ptáci nemají potřebný klid. Navíc po polských houbařích zůstává velký nepořádek,“ podotkl revírník František Kališ z Rejvízu.

„Nechávají za sebou spoustu odpadků. V lesích pak nacházíme láhve od vodky, plechovky od piva, sáčky od potravin a další odpadky. Už se nám je ale podařilo vyškolit tak, že auty zastavují před značkou zakazující vjezd,“ řekl revírník René Medek, který má na starosti revír Mikulovice a Javorná.