„Byly to dvě na sobě nezávislé rodiny. Jedna si jedovanou muchomůrku tygrovanou spletla s růžovkou a druhá s bedlou,“ řekl mykolog Bronislav Hlůza, který jed určoval.

Muchomůrku tygrovanou si dvě rodiny ze Šumperska spletly s růžovkou a bedlou

Zdůraznil, že pokud už má člověk podezření, že snědl jedovanou houbu, je důležité, aby se mu lékařské pomoci dostalo co nejrychleji.
„Pro urychlení léčení je také dobré vzít s sebou do nemocnice okrájené zbytky hub, trochu pokrmu z nich uvařeného anebo i zvratky. Léčba je mnohem snazší, když se ví, co otravu způsobilo,“ upozornil Hlůza.

Pro muchomůrku tygrovanou teď nastala ta pravá sezona. Není smrtelně jedovatá, člověk by jí musel sníst čtyři a půl až šest kilogramů, aby ho její jed zabil. V malém množství způsobuje zvracení, průjmy, ale i halucinace a poruchy vidění.

„Kdysi jsem na sobě ten jed vyzkoušel, snědl jsem pár deka houby. Byl to pocit lehké opilosti, asi jako bych vypil několik piv,“ řekl mykolog Jiří Lazebníček, který každé pondělí od tří do půl páté odpoledne vede mykologickou poradnu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.
V lesích začínají růst hřibovité houby, zejména hřib hnědý a žlutomasý a také muchomůrky růžovky. „Nic moc jiného, co lidé běžně sbírají, zatím neroste. Je příliš velké sucho. Chtělo by to pár dní deště při teplotě alespoň dvacet stupňů a do týdne budou lesy plné hub,“ řekl Lazebníček.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE NA : https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/